Když se řekne Velikonoce, většina z nás si automaticky představí nejen malovaná vajíčka a čokoládové zajíčky, ale především velikonočního beránka. Ten zkrátka na Velikonoce nesmí chybět.
Možná si ani vy neumíte představit velikonoční svátky bez beránka, kterého většina lidí slavnostně pokládá na stůl – často s mašličkou okolo krku. Víte ale, jaká je historie velikonočního beránka a proč se k těmto svátkům už léta letoucí pojí?
Jeden z nejznámějších symbolů Velikonoc
Beránek byl od raných dob v křesťanství symbolem nevinné oběti, smrti Ježíše Krista. I ve Starém zákoně byl beránek obětním zvířetem a byl obětován Bohu v různých rituálech.
Křesťanská víra udává, že Ježíš je beránek obětovaný za spásu celého světa. Měl nás osvobodit z otroctví hříchu.
Beránek je symbolem nevinnosti. Věděli jste, že Ježíš u poslední večeře společně se svými apoštoly o Velikonocích jedl právě beránka?
Znamení pro život v míru
„Beránkovo mírumilovné chování mělo být znamením pro lidstvo, aby také mělo vést život v míru,“ vysvětluje bloghuette.at. Jeho bílé rouno je symbolem čistoty a nevinnosti.
Krev beránka na dveřích
Velikonoční beránek bylo zvíře, které Bůh nařídil Izraelitům použít jako oběť v Egyptě v noci, kdy Bůh pobil prvorozené syny každé domácnosti.
Toto byla poslední rána, kterou Bůh vypustil proti faraonovi, a vedla k tomu, že faraon propustil Izraelity z otroctví.
Bůh nařídil každé domácnosti izraelského lidu, aby si vybrala ročního beránka. Úkolem bylo porazit jehně a dávat přitom pozor, aby mu nebyla zlomena žádná z kostí.
Následně se mělo nanést trochu jeho krve na vršky a strany zárubní domu. „Bůh řekl, že když viděl krev beránka na zárubni domu, přešel ten dům a nedovolil ničiteli vstoupit,“ popisuje gotquestions.org. V každém domě bez jehněčí krve by byl té noci zabit jejich prvorozený syn.
Novověké zvyky
Obětní beránek už není součásti našich novověkých zvyků. To znamená, že už neporážíme pravého beránka, ale máme verzi velikonočního beránka v podobě sladké pečené dobroty.
Velikonoční beránek se peče v mnoha domácnostech, zpravidla jej tvoří piškotové těsto. Někdo přidává kousky kandovaného ovoce, jiný zase rozinky.
Beránek může být politý čokoládou, ozdobený lentilkami nebo převázaný mašlí. Ať už ho máte rádi jakkoli, jistě ani u vás nesmí na Velikonoce chybět.
Zdroj: bloghuette.at, gotquestions.org
Autor: Karolína Nezbedová