Pokud máte na nehtech bílé skvrny, nemusíte se obávat, obvykle se nejedná o nic vážného. Leukonychie, jak se také bílým skvrnám říká, vzniká z několika různých příčin.
Bílé skvrny mohou vznikat třeba v důsledku mechanického poškození nehtu nebo se vám tělo snaží říct, že mu chybí některá důležitá živina. U některých lidí se mohou jevit jako drobné tečky, u jiných se mohou táhnout přes celou nehtovou ploténku. Skvrny také mohou postihnout jeden nebo i všechny nehty. Jaké jsou nejčastější příčiny a jak je lze ošetřit?
Při manikúře postupujte jemně
Často k bílým skvrnám na nehtech dochází při nesprávné manikúře. I když si nehty neupravujete sami doma, ale docházíte k manikérce, může dojít k poškození nehtového lůžka. Pokud se nepracuje při úpravě s ostrými nástroji dostatečně jemně, dojde k porušení nehtu.
Například nadměrné používání elektrického pilníku nebo agresivní zatlačování kůžičky pomocí kovového nástroje může nehet poškodit. Bílé skvrny mohou být také důsledkem opakovaného poranění nehtového lůžka – to znamená, že příliš častá manikúra může způsobit skvrny, i když nedochází k výraznému zranění. Může také dojít k praskání, loupání a lámání nehtů.
Nejlepší způsob, jak toto poškození léčit, je nechat nehet vyrůst. Určitě vyhledávejte profesionální manikéry, kteří stav vašich nehtů vylepší.
Další častou příčinou bílých skvrn na nehtech jsou plísňové infekce. K tomu dochází, když se mikrobi z okolního prostředí dostanou dovnitř malými prasklinami v nehtech nebo okolní kůži.
Správná prevence je základ
Abyste zabránili plísni nehtů, dodržujte následující kroky. Důkladně si myjte ruce a nohy a řádně je osušte, denně si měňte ponožky a noste boty, které vám dobře padnou, větrají a nejsou příliš těsné. Vyhýbejte se také chůzi naboso ve veřejných prostorách, jako jsou šatny.
Mezi další známky infekce patří praskání nehtů, jejich tloustnutí, žloutnutí či hnědnutí. K léčbě se užívá lokální antimykotikum, avšak úplně zahojení nehtu může trvat i několik měsíců. V závažnějších případech může lékař doporučit úplné odstranění nehtu.
Skvrny jako důsledek nevyváženého jídelníčku
Bílé skvrny na nehtech mohou být také známkou toho, že tělo má nedostatek minerálů, jako je vápník nebo zinek. Nehtová ploténka je tvořena různými živinami v určitých poměrech, tudíž nedostatek některých živin se může projevit na vzhledu a stavu nehtů.
I když neexistuje studie nebo důkaz toho, že bílé skvrny na nehtech přímo souvisí s nedostatkem některých živin, je zdravá strava základem zdravých nehtů. Zahrňte do svého jídelníčku zejména ořechy, semena, tučné ryby, červené maso a esenciální oleje. A určitě nezapomínejte každý den pít dostatek tekutin.
Krevní test odhalí, jaká živina vám chybí
Pokud máte i přesto podezření, že by bílé skvrny mohly být způsobeny nedostatkem vitamínů nebo minerálů, můžete svého praktického lékaře požádat o krevní test. Tímto se zjistí, zda a co přesně vám chybí, a podle toho se zvolí vhodné doplňky a opatření.
Než nehet odroste, může to trvat i více než půl roku, proto se vždy snažte jíst vyváženou stravu plnou vitamínů a minerálů. Pokud budete dbát na správné stravování, nemusíte se obávat, že by vás postihla leukonychie z nedostatku minerálů.
I některé léky mohou poškodit nehty tím, že se na nich objeví bílé čáry, začnou se lámat, řídnout a zpomalí se jejich růst. Na skvrny na nehtech vyvolané léky bohužel neexistuje žádná léčba, můžete se jedině poradit se svým lékařem o přechodu na jiný lék.
Pozor na otravu těžkými kovy
Ve vzácných případech mohou být bílé skvrny známkou toho, že jste přišli do kontaktu s toxickými těžkými kovy, jako je thalium a arsen. To se může stát, pokud konzumujete kontaminované potraviny nebo dýcháte průmyslové výpary.
Pokud se objeví i další příznaky jako bolesti, ospalost, zmatek, horečka či průjem a zvracení, navštivte co nejdříve svého lékaře.
Zdroj: insider.com, healthline.com, netdoctor.co.uk, healthyfood.com, onlinelibrary.wiley.com
Autor: Silvie Grulichová