Nová studie uvádí, že nárůst hmotnosti, který způsobuje nadváhu nebo obezitu, nemusí být vždy spojen s tím, kolik toho lidé zkonzumují. Místo toho do značné míry závisí na kvalitě potravin, které jsou konzumované.
Obezita jako nemoc tisíciletí
Obezita je často nazývaná prokletím blahobytu a pohodlného životního stylu. Představuje celosvětový problém jak uvádí magazín NDTV Food. Už v roce 2016 bylo na celém světě přes 650 milionů dospělých lidí trpících obezitou. Tento údaj uvedla Světová zdravotnická organizace.
Uložený tuk představuje nebezpečí pro lidské zdraví
Nikomu není třeba zdlouhavě vysvětlovat, že obezitou je označeno nebezpečné hromadění tuku v těle. Právě tento stav je příčinou celé řady závažných a někdy i smrtelných onemocnění. Jde především o onemocnění kardiovaskulárního systému a o cukrovku.
Tyto nemoci mohou výrazným způsobem snížit životní komfort, dlouhověkost a kvalitu života. V neposlední řadě jde také o řadu psychických problémů, které obezita způsobuje. Obézní lidé jsou často společností odsuzováni.
Jak na prevenci ukládání tuků
Všeobecně se uvádí, že pro snížení tělesné hmotnosti je třeba snížit počet přijatých kalorií, které se získávají z jídla a pití a zvýšit fyzickou aktivitu, která pomáhá přijaté kalorie odbourat. Při dnešním moderním životním stylu už nestačí přirozená fyzická aktivita. Ta se stále zmenšuje. Lidé nechodí pěšky a v práci často celou pracovní dobu sedí. Místo schodů používají výtah.
Každý odborník na diety tak radí svým klientům vyváženou stravu, založenou hlavně na čerstvých a zdravých potravinách, které jsou lehce stravitelné a energeticky méně hodnotné a zvýšení fyzické aktivity. Prevencí proti obezitě je především spálení co největšího množství přijatých kalorií.
Ale věda nezahálí a snaží se najít i jiné možnosti, které by mohly vyhovovat lidem, kteří třeba nechtějí počítat každou kalorii a nemají dobrý vztah ke sportu.
Kvalitní potraviny jako řešení
Nová studie publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition přichází i s alternativním způsobem, jak zatočit s obezitou. Nemusí nutně jít o snižování množství zkonzumované stravy nebo dokonce o hladovění.
Jak studie uvádí, určité skupině lidí by mohlo spíše vyhovovat konzumovat kvalitní potraviny, bez omezení množství.
Moderní stravování není ideální
Vědci také poukazují na skutečnost, že za současnou epidemii obezity by měl být obviňován moderní stravovací vzorec.
Moderní strava zahrnuje z velké části hlavně potraviny s vysokým glykemickým indexem, zpracované a nabité sacharidy nebo škrobem. Tyto potraviny mají velký a zásadní vliv na metabolismus člověka a zvyšují ukládání tuků, přibírání na váze, a nakonec způsobují obezitu.
Doktor Ludwig vysvětluje nutnost snížení spotřeby rychle stravitelných sacharidů, což povede k snížení ukládání tuků. Lidé by se měli naučit hubnout s menším hladověním.
Vědci dále uvádí, že problém nadváhy a obezity má před sebou ještě dlouhou cestu výzkumu a zatím není úplně jasné, jak celý mechanismus nadváhy a obezity funguje. Doufají, že výzkum přinese nové poznatky, které umožní rychlé a efektivní hubnutí a hlavně umožní vypěstovat si návyky, které budou nadváze a obezitě předcházet.
Zdroj: food.ndtv.com
Autor: Lída Kropáčková