Pokud máte rádi vejce, jistě nepohrdnete jeho usmaženou variantou s nádherně křupavými okraji a krémovým žloutkem. Správná technika smažení však není tak jednoduchá, jak se může zdát.
Správnou techniku pro dokonale usmažené vejce je třeba si osvojit. Existuje dlouhý seznam chyb, kterými můžete smažené vejce pokazit. Pravděpodobně i vy děláte alespoň jednu, aniž byste o tom vůbec věděli.
Správné kuchyňské náčiní je základ všeho
Nejčastější chybou, které se lidé při smažení vajec dopouštějí, je použití špatné pánve. Nesprávný typ způsobí, že se vejce budou lepit a při manipulaci se rozpadnou. Většina pánví, dokonce i těch lepších, je ve skutečnosti plná malých prasklin a trhlin. Když se pak zahřeje, kov se roztáhne a tekutina z vajec se zachytí v těchto prasklinkách. Zvolte proto kvalitní nepřilnavou pánvičku, která tento problém vyřeší, jelikož má hladkou vrstvu mezi kovem a vajíčky.
Smažit vejce lze i na litinové pánvi, ty mají však problém s korozí, a proto je třeba se o ně pečlivě starat. Investujte radši do dobrého nepřilnavého materiálu.
Vejce určitě smažte na nějakém tuku. Nejenže vytváří bariéru mezi vejci a dnem pánve, navíc dodává spoustu chuti. Postačí jakýkoli druh tuku, včetně olivového oleje. Nejdoporučovanější je máslo, které je chuťově nejlepší a také obsahuje emulgátory proti přilepení, což je užitečné, protože vysoký obsah bílkovin ve vejcích je činí náchylnější k přilepení.
Místo tuku při smažení dobře poslouží i hustá smetana. Ta je totiž bohatá na máslový tuk a působí jako tekuté máslo.
Nechte pánev pořádně rozpálit
Další chybou je smažení, ještě než je pánev dostatečně horká. Nejlepší je ke smažení vajec použít rozpálenou pánev. Když totiž narazí na rozpálený povrch, začnou se téměř okamžitě opékat, uvolní se jen malé množství vody a vytvoří se malé množství páry, která je nadzvedává ze dna pánve a brání přilepení. Touto radou se řiďte u většiny potraviny, které chcete smažit či opékat.
Tuk na pánev přidávejte, až bude rozpálená a před vložením vajec jej nechte několik sekund zahřát. Jak poznat, že je tuk dostatečně horký? U másla opadne pěna a olej se bude mírně třpytit. Výjimkou je smetana, kterou nalijte ještě na studenou pánev a až poté ji přiveďte k varu.
Pokojová teplota pro dokonalý výsledek
Skvělým tipem je nechat vejce před rozklepnutím ohřát na pokojovou teplotu. Použití studeného vejce má za následek, že bílky déle tuhnou, což znamená, že může dojít k převaření žloutku. Také se vejce zapaří, což znamená ztrátu křupavých okrajů.
Než získá vejce pokojovou teplotu, může to trvat až dvě hodiny. Pokud však máte chuť na smažené vejce zrovna teď, máme řešení. Stačí jej vložit do misky s velmi teplou vodou z vodovodu. Ujistěte se, že není příliš vařící, jelikož se může vejce začít vařit ještě předtím, než jej dáte na pánev. Takto získá požadovanou teplotu za pár minut.
Ke smažení jsou vhodnější vejce čerstvá, protože obsahují silnější bílkoviny, které lépe drží pohromadě. Když je vejce starší, bílek se rozteče, místo aby byl kompaktní a hustý a žloutek nebude pěkně sedět na bílku.
Jednoduchý test čerstvosti
Pro zjištění, jestli je vejce čerstvé, existuje jednoduchý trik. Stačí opatrně vhodit vajíčko do misky s vodou. Pokud klesne ke dnu, pak je čerstvé, pokud vyplave na hladinu, pravděpodobně je již zkažené. Ale co když vejce plave někde uprostřed či stojí svisle na dně? Nebude zkažené, ale ani čerstvé, použijte jej nejlépe na pečení nebo ho uvařte natvrdo.
Jakmile se vejce začnou smažit na pánvi, nehýbejte s nimi, zatímco prskají. Můžete je však polévat tukem. Zajistíte tak lahodnou, komplexní chuť a vejce se budou smažit rovnoměrně, aniž by bylo nutné je obracet.
Vejce smažte na středně vysokou teplotu, abyste získali křupavé okraje. Dokonale usmažené vajíčko by mělo mít ztuhlý bílek, zlatavě hnědý okraj a jasně žlutý žloutek, který je stále trochu tekutý – jemně pánví zatřeste, žloutek by se měl třást, bílky ne.
Zapomeňte na rozklepávání o okraj pánve
Ještě malá rada na závěr. Pokud rozbíjíte vejce o okraj pánve, nedělejte to. Nejenže můžete rozbít žloutek, ale ve skutečnosti se skořápka rozbije na více kusů a některé se zatlačí zpět do vejce. Existují lepší způsoby, jak vajíčko rozbít.
Zkuste jím poklepat na rovný povrch, třeba prkénko, pak jemně zatlačte palci do praskliny, abyste prolomili membránu, a nechte vajíčko vyklouznout.
Také se doporučuje rozbít každé vejce nejprve do misky a až poté dát na pánev. To dává šanci odstranit všechny zatoulané kousky skořápky a usnadňuje dosažení stejnoměrného tvaru, což na talíři vypadá perfektně.
Zdroj: mashed.com, huffpost.com, southernliving.com, dailystar.co.uk
Autor: Silvie Grulichová