Na všechny Čechy, kteří si zvykli jezdit na nákup potravin do německého příhraničí, čeká nemilé překvapení. Zdražování potravin v oblíbených supermarketech už začalo a hned tak se nezastaví.
Nákupy, které lidé absolvovali kvůli lepší kvalitě potravinářského zboží a často i kvůli nižším cenám, už zdaleka nemusí být tak výhodné, obzvláště, když i cestování je kvůli cenám benzínu dražší.
O zdražování v Německu už se píše i v americkém magazínu
Cenami potravin se zabývá i americký magazín THE FOOD INSTITUTE , který informuje o zdražování Aldi Nord v Evropě v prvním dubnovém týdnu o 20 až 50%. Ten vychází z německého zpravodaje WDR.
Od 4. dubna například máslo vlastní značky Aldi podražilo místo 1,65 eura na více než 2 eura, tedy zhruba o třetinu více. Podle zpráv médií se ceny zdražují i v Aldi Süd. Rewe se svou diskontní dceřinou společností Penny také oznámilo vyšší prodejní ceny jednotlivých produktových skupin a položek.
„V současné době čelíme velkému množství rostoucích nákladů na suroviny, energie a logistiku a také růstu cen ze strany potravinářského průmyslu a dodavatelů,“ vysvětlil oznámené zvýšení cen mluvčí Rewe. Kdy další změny cen přijdou a jak vysoké budou, zatím není jasné. Dva faktory cen jsou především dlouhodobě vysoké náklady na energie a válka na Ukrajině.
Ceny se zvyšují dvouciferným nárůstem
Německý obchodní svaz varuje před dvouciferným nárůstem cen poté, co ceny vzrostly zhruba o 5 % v důsledku vyšších cen energií před začátkem ukrajinské války.
„Přichází druhá vlna zdražování a bude určitě dvouciferná,“ varoval prezident HDE Josef Sanktjohanser v Neue Osnabrücker Zeitung.
Ceny se hýbou směrem nahoru už třetí měsíc za sebou
Nárůsty cen byly citelné již v únoru. Housky a polotvrdý sýr vzrostly o 7 a 4,7%, zatímco výraznější nárůst zaznamenaly vejce (+16,3 %), hlávkový salát (+17,1 %), máslo (+20,4 %), rajčata (+27 %) a okurka (+30,3 %) Data vychází ze Spolkového statistického úřadu Německa.
Společnost Aldi Nord před dvěma týdny zvýšila ceny přibližně 160 položek. O týden později také zdražilo dalších 20 položek a další prodejci následovali.
„Vzhledem k situaci na světových trzích se zvyšování prodejních cen v celém odvětví nelze vždy vyhnout,“ řekl minulý týden například zástupce oblíbeného řetězce Edeka, který je u Čechů kvůli dostupnosti v oblasti pohraničí hodně oblíbený.
Podle institutu Ifo plánují zvýšení cen téměř všechny společnosti v německém maloobchodu s potravinami.
Němci za sebou v předtuše zdražení nechávají prázdné regály
V posledních dnech a týdnech někteří lidé na toto zvýšení cen reagovali nákupem většího množství potravin. Neustále se objevují fotografie prázdných regálů, některé supermarkety přidělují mouku a olej.
Nejde jen o evropský problém
Americká a německá inflace jsou na podobné cestě. V USA meziročně ceny potravin stouply o 7,9 % (Německo hlásí 7,3 %) Americké statistiky naznačují, že více než třetina produktů v potravinářském průmyslu zdražila alespoň dvakrát, aby se pokusila zvládnout rostoucí inflaci. V roce 2022 se předpokládá, že ceny potravin doma v USA vzrostou mezi 3,0 a 4,0 % a ceny vyvezených potravin mimo USA se zvýší o 5,5 až 6,5 %.
Zdroj: 1.wdr.de, foodinstitute.com
Autor: Lída Kropáčková