Revmatoidní artritida je velice rozšířené onemocnění, které postihuje hlavně klouby a vyvolává v nich chronický zánět. V některých případech může toto autoimunitní onemocnění napadnout i jiné části těla, jako například plíce nebo srdce.
Obecně se onemocnění označuje jako revma a nejčastěji se vyskytuje u žen mezi 20. až 50. rokem. Příčiny vzniku onemocnění nejsou doposud známé.
Magazín deleciousfood.com uvádí výsledky nové studie, která zjistila, že nízkotučná veganská strava pomáhá zmírnit bolesti kloubů u pacientů s revmatoidní artritidou. Studie prokázala, že zdravější strava může výrazně snížit míru bolesti. Účastníci výzkumu také zhubli a snížili hladinu cholesterolu tím, že vyloučili ze svého jídelníčku živočišné tuky a potraviny které mohou způsobit v těle záněty.
Revmatoidní artritida (RA) je progresivní a nevyléčitelné onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá kloubní tkáň, což způsobuje bolest, zánět a erozi kostí.
Magazín uvádí citaci předsedy Responsible Medical Commission:
„Rostlinná strava může být receptem na snížení bolesti kloubů u milionů lidí trpících revmatoidní artritidou,“ uvedl Dr. Neil Bernard. „A všechny vedlejší účinky, včetně hubnutí a nízké hladiny cholesterolu, jsou jen prospěšné.“
Odborné studie se zúčastnilo 32 lidí s diagnózou RA a 16 týdnů jednotlivé skupiny lidí konzumovaly pouze předepsanou stravu.
První skupina účastníků
První skupina účastníků dodržovala veganskou stravu po dobu čtyř týdnů a vyloučila konzumaci masa, mléčných výrobků a vajec. Od 5. do 7. týdne účastníci vyloučili obiloviny obsahující lepek, brambory, čokoládu, ořechy, citrusové plody, cibuli, rajčata, banány, jablka a kávu.
Mezi doporučená veganská jídla patřila rýže, oves, quinoa, brokolice, kapusta, růžičková kapusta, tykev, mrkev, meruňky, borůvky, švestky, čočka a fazole. Neexistovala žádná omezení týkající se kalorií nebo frekvence jídla.
Po 7 týdnech byly vyloučené potraviny znovu zařazovány po jedné každé dva dny. Všechny potraviny související se vzniklou bolestí a dalšími příznaky byly během opětovného zavádění vyloučeny.
Druhá skupina účastníků
Druhá skupina dodržovala neomezenou dietu, ale byla požádána, aby denně užívala kapsle s placebem. Po 16 týdnech skupina změnila jídlo.
Výsledky studie
Výsledky průzkumu publikované v American Journal of Lifestyle Medicine uvádí zajímavé poznatky. Na začátku studie dieta u první skupiny prokázala významné snížení bolesti a zánětu. Výrazným způsobem se jim snížily otoky kloubů, citlivost a záněty.
Kromě snížení bolesti a otoku účastníci ztratili v průměru 14 liber (1 libra je přibližně 0,453kg) na veganské stravě. Lidé v druhé skupině s placebem přibrali asi 2 libry.
Ve veganském skupině se také významně snížil celkový cholesterol, LDL cholesterol a HDL cholesterol. V této skupině lidé snížili užívání léků na nemoc, protože měli mnohem menší obtíže.
„Současné studie naznačují, že nízkotučná veganská strava, která vylučuje určitá jídla bez půstu nebo omezení kalorií, může zmírnit bolesti kloubů. Diagnózu potvrdí nezávislý pozorovatel. A je zapotřebí další výzkum,“ říká Bernard.
Mnoho předchozích studií prokázalo souvislost mezi zdravou stravou a nižší úrovní bolesti. Bylo prokázáno, že bezlepková dieta zmírňuje příznaky neuropatie, středomořská strava je bohatá na protizánětlivé potraviny a snižuje riziko rozvoje chronické bolesti. A strava s vysokým obsahem tučných ryb a nízkým obsahem zpracovaných potravin snižuje frekvenci a závažnost migrény.
Zdroj: deleciousfood.com
Autor: Lída Kropáčková