Nemůžeme ovlivnit své geny, to, kdo byli naši rodiče, ani to, jestli se nám stane nějaké trauma nebo násilí. Přesto však jsme schopni do jisté míry zlepšit svůj duševní stav, a to i výběrem vhodných potravin.
Místo sladkého raději zeleninu
Studie z posledních let naznačují, že potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku, na které máme často chuť, když jsme ve stresu nebo v depresi, jakkoli mohou na chvíli uklidnit, ani v nejmenším neprospívají našemu duševnímu zdraví.
Namísto toho mohou být lepší celozrnné potraviny, zelenina, ovoce, ryby, vejce, ořechy a semínka, fazole a luštěniny a fermentované potraviny, například jogurt.
Cesta za štěstím
Rozsáhlé populační studie zjistily, že lidé, kteří jedí hodně výživných potravin, uvádějí méně depresí a větší míru štěstí a duševní pohody.
Jedna taková studie z roku 2016, která sledovala 12 400 lidí po dobu přibližně sedmi let, zjistila, že ti, kteří během sledovaného období zvýšili konzumaci ovoce a zeleniny, se v dotaznících o celkové úrovni štěstí a životní spokojenosti hodnotili podstatně lépe.
Velké observační studie však mohou ukázat pouze korelace, nikoliv příčinnou souvislost, což vyvolává otázku: Jsou šťastní a optimističtí lidé více motivováni ke konzumaci výživných potravin? Nebo jim zdravá strava přímo zlepšuje náladu?
Objev vztahu mezi jídlem a náladou
V roce 2017 byla zveřejněna první rozsáhlá studie Felice Jacka, která objasnila souvislost mezi jídlem a náladou. Tým výzkumníků chtěl zjistit, zda změny ve stravování pomohou zmírnit depresi, a proto shromáždil 67 lidí s klinickou depresí a rozdělil je do skupin.
Jedna skupina chodila na setkání s dietologem, který je učil dodržovat tradiční stravu středomořského typu. Druhá skupina, která sloužila jako kontrolní, se pravidelně setkávala s výzkumným asistentem, který jí poskytoval sociální podporu, ale žádné rady ohledně stravování.
Změna stravování
Na začátku studie obě skupiny konzumovaly hodně sladkých potravin, zpracovaného masa a slaných pochutin a velmi málo vlákniny, libových bílkovin nebo ovoce a zeleniny.
Ve skupině s dietou však došlo k velkým změnám. Sladkosti, rychlé občerstvení a pečivo nahradili plnohodnotnými potravinami, jako jsou ořechy, fazole, ovoce a luštěniny. Přešli z bílého pečiva na celozrnné a kváskové.
Vzdali se sladkých cereálií a jedli müsli a ovesné vločky. Místo pizzy jedli zeleninové smaženky. A vysoce zpracované maso, jako je šunka, klobásy a slanina, nahradili mořskými plody a malým množstvím libového červeného masa.
Významné zlepšení
Po 12 týdnech se průměrné skóre deprese zlepšilo v obou skupinách, což se dalo očekávat u každého, kdo vstoupil do klinické studie, která poskytovala další podporu, bez ohledu na to, ve které skupině byl.
Skóre deprese se však v daleko větší míře zlepšilo ve skupině, která dodržovala zdravou stravu: zhruba třetina těchto lidí již nebyla klasifikována jako depresivní, zatímco v kontrolní skupině to bylo 8 % lidí.
Zdroj: nytimes.com, Redzo Mujcic, Evolution of Well-Being and Happiness After Increases in Consumption of Fruit and Vegetables, 2016, Felice N. Jacka, A randomised controlled trial of dietary improvement for adults with major depression (the ‘SMILES’ trial), 2017
Autor: Dominika Jandorová