Město Paříž je věhlasné celou řadou restaurací a gastronomickými delikatesami, které připravují celebrity z kuchařského světa. Plné restaurace spokojených mužů a žen jsou tak vidět na každém kroku.
Ještě před malou ženskou revolucí
Nebylo tomu tak ale vždy. V historii tohoto svobodného města byly i časy, kdy ženy nebyly v restauracích přijímány.
Rozkvět restaurací se datuje až do poloviny 19. století, kdy šlo o podniky, kde byla prvořadým cílem zábava a společenská setkávání. Hodně se řešily obchodní záležitosti a k tomu bylo vítaným zpestřením dobré jídlo. Byl to ale především svět mužů a ženy se v restauracích objevovaly zřídka a pouze v doprovodu mužů. Samotná žena byla považována za prostitutku.
Začalo to povýšeným chováním mužů
Na přelomu 19. a 20. století se objevila nová instituce: gastronomické kluby. Členy těchto gurmánských bratrstev se stali umělci, obchodníci i politici. Kluby měly dokonce velice propracované názvy, jako například „Akademie psychologů chuti“. Aktivitou klubů bylo organizování nezapomenutelných hostin, které byly považovány za prestižní společenské akce.
Členové klubu si užívali nejen delikátní pokrmy, ale také privilegium ochutnávat jídla, která byla pro nižší vrstvy nedostupná. Muži usoudili, že ženy by jejich pozornost rozptylovaly, a proto si zakládali spolky ryze mužské.
Sílící ženské hnutí se vzepřelo a začalo zakládat své kluby
Ale ve 20. letech 20. století francouzské feministické hnutí napočítalo stovky tisíc sufražetek, které bojovaly za právo žen volit. Když prestižní gurmánský spolek Club des Cent v roce 1928 oficiálně jednomyslným hlasováním vyloučil ženy, nastal čas, aby gurmánky vrátily úder.
Existuje mnoho zprávy o tom, jak ten rok vznikl první ženský gastro klub. Ženy tak začaly bojovat proti všudypřítomnému sexismu a rozhodly se nebýt na mužích závislé, pokud šlo o společenské vyžití.
Celou kampaň pro ženské kluby provázela publicita a ženy byly hodně slyšet. Byly pobouřené, že právě od dobré gastronomie se je snažili muži oddělit, přestože to byly ony, kdo trávil půl života u plotny.
Průkopnické spolky
Vznikl tak Le Club des Belles Perdrix (Klub krásných koroptví). Po několik let se členky Les Belles Perdrix scházely v nejlepších pařížských restauracích, aby se oddávaly gastronomii, vařily a posuzovaly dovednosti různých profesionálních kuchařů. Ženy byly však natolik obezřetné, že se nezřekly společnosti mužů a jednou ročně si směly do klubu pozvat muže, který nebyl jejich manžel.
V roce 1936 založily členky klubu jednu z prvních francouzských kulinářských škol, Académie des Cordons Bleus, zaměřenou na podporu kuchařek. Klub nepřežil období 2. světové války, protože v jeho řadách bylo mnoho žen židovského původu.
Další klub Le Cercle des Gourmettes měl větší štěstí. Za jeho vznikem stála Ethel Ettlingerová, Američanka, která žila ve Francii.
Les Gourmettes se scházely každé dva týdny na návštěvu restaurace nebo soukromou lekci s profesionálním kuchařem, po které následovalo bohaté jídlo. Přestože členky moc nevařily, pravidla klubu vyžadovala, aby byly zanícenými znalkyněmi kulinářského umění schopné uvařit, objednat perfektní večeři a zařídit bezvadnou obsluhu a prostření stolu.
Na počátku 50. let byl klub stále silný a jeho vůdcem byla Ettlingerová. Členky založily školu vaření, zpočátku nazývanou L’École des Gourmettes, a jedna z členek měla dokonce svůj televizní pořad Francouzský kuchař.
Pařížské restaurace dnes
Téměř o století později je odkaz prvních ženských gastro klubů nezpochybnitelný. Dnes jsou špičkové restaurace francouzského hlavního města plné skupinek žen, které si pochutnávají na lahodných jídlech, aniž by se musely bát, že si je spletou s prostitutkami.
Historický klub Club des Cent, nyní uctívaná instituce francouzské gastronomie, stále nepřijímá ženy za členy.
Zdroj: atlasobscura.com, deleciousfood.com
Autor: Lída Kropáčková