Japonská kuchyně je v mnoha ohledech typická. U nás je známá především díky suši, ale existuje mnoho dalších charakteristických pokrmů, které jsou nejen chutné, ale také zdravé!
Historie japonské kuchyně
Japonská kuchyně byla v minulosti ovlivněna dalšími oblastmi v regionu východní Asie, a to hlavně čínskou a korejskou kuchyní. V 15. a 16. století měla vliv rovněž kuchyně portugalská a indická, později ji ještě ovlivnil kontakt s Američany. Přesto je zcela jedinečná, neboť je originální, zdravá a velmi pestrá. Ačkoli si mnoho lidí představí pod pojmem „japonská kuchyně“ především sushi, na tento pokrm se ani zdaleka neomezuje a objevují se v ní i mnohé další pokrmy.
Typické pokrmy japonské kuchyně
Typickým pokrmem japonské kuchyně je sushi, které je také celosvětově nejznámější. Základem tohoto jídla přitom není syrová ryba, ale vařená rýže se sladkokyselou omáčkou sushinoko (rýžový ocet, cukr a sůl). Existují mnoho druhů sushi, z nichž mezi nejrozšířenější patří maki, nigiri či temaki.
Dalším typickým pokrmem japonské kuchyně je sašimi, tedy jídlo velmi podobné sushi. Jedná se o na plátky nakrájené maso syrových ryb či jiných mořských plodů, které je podáváno s omáčkou na namáčení. Sašimi přitom bývá tradičně pokládáno za nejchutnější japonskou pochoutku.
Zaměříme-li se na jednotlivé ingredience, základem japonské kuchyně je nepochybně rýže (kome), která „doprovází“ většinu pokrmů a konzumována bývá i třikrát denně (k snídani, obědu i k večeři). Japonci ovšem používají rovněž sušené nudle, které jsou vařené ve vodě a bývají součástí polévek.
Na japonských ostrovech se samozřejmě takřka dennodenně konzumují ryby a mořské plody, které se upravují vařením, dušením či smažením. Suroviny ale musí být vždy čerstvé! Mezi důležité ingredience patří i zelenina (fazolky), houby (shiitake), stejně jako dochucovadla (zázvor, wasabi nebo sójová omáčka).
V Japonsku se pije voda, ale velmi oblíbené tu jsou rovněž čaje. Mezi nejznámější patří zelený čaj matcha, který je zdravější alternativou kávy. Zaměříme-li se na alkoholické nápoje, zmínit musíme především tradiční saké, které se vyrábí především kvašením z rýže.
Japonská kuchyně z hlediska zdraví
Na světě byste asi jen těžko hledali kuchyni, která by byla zdravější. Tvořena je totiž pokrmy, které obsahují vše, co lidské tělo vyžaduje. Navíc je velmi dietní, takže obézního Japonce spatříte jen výjimečně (nebudete-li tedy sledovat sumo). Jednotlivé suroviny musí být kvalitní a čerstvé a navíc nenajdete moc jídel, která by šla označit vyloženě za nezdravá. To ovšem platí pouze pro typickou japonskou stravu, protože se samozřejmě i zde začaly prosazovat fastfoodové podniky.
Zajímavosti o japonské kuchyni
- Japonská kuchyně není pouze chutná a zdravá, ale zároveň klade důraz na dávné tradice. Jídla tak např. musí na stole působit esteticky.
- Z euroamerické kultury převzala japonská kuchyně hamburgery a steaky, ale třeba také kynuté pečivo.
- V Japonsku se jí tradičně hůlkami, jež se nazývají haši. Ty se liší např. od čínských hůlek, neboť jsou kratší a tenčí.
- Mezi připravovanými rybami je výjimečný čtverzubec, který se japonsky nazývá fugu. Kuchaři, kteří ho připravují, musí mít zvláštní licenci, protože nesprávný postup končí smrtí strávníka!
- Umami je po sladké, slané, hořké a kyselé pátou chutí. Tento název přitom pochází právě z japonštiny, protože místní lidé se na tuto chuť velmi potrpí.