Toto ovoce je plné vitaminů a antioxidantů. Je označováno jako superpotravina, která poslouží jako vhodná prevence proti celé řadě zdravotních problémů. Ani kyselá chuť by neměla být překážkou, proč bychom si nemohli brusinky pravidelně dopřát.
Kyselé, ale užitečné ovoce
Brusinky jsou tvořeny hlavně sacharidy a vlákninou, asi z 90% obsahují vodu. Jsou zdrojem vitaminů, hlavně C, E a K. Představují také výborný zdroj manganu.
Jen málokdo si oblíbí konzumaci brusinek v čerstvém stavu, protože není snadné si na jejich trpce kyselou chuť zvyknout. Oblíbená je především brusinková šťáva. Je ale třeba hlídat obsah přidaného cukru.
Brusinky jsou rozpoznatelné na první pohled. Z botanického hlediska jsou příbuzné s borůvkami. Jde o drobné, zářivě červené plody.
U nás se už tradičně brusinkovým kompotem zdobí svíčková omáčka a brusinky jsou také používané do paštik. Lze je konzumovat také v sušené formě jako pamlsek nebo se přidávají do jogurtu nebo do müsli.
Doporučený způsob konzumace
Podle studie zveřejněné v britském deníku Daily Mail stačí konzumovat dlouhodobě menší dávku brusinek (100 g) denně. Brusinky mají pozitivní vliv na stav tepen a zdraví srdce. Proto se doporučují ke konzumaci jako prevence hlavně lidem, kteří mají zvýšené riziko výskytu kardiovaskulárních problémů. Jak vyplývá ze studie, už po měsíci každodenní konzumace je zjevný jejich vliv na funkci srdce.
Kyselé bobulky, které jsou bohaté na antioxidanty, zlepšují průtok krve už dvě hodiny od konzumace. To ale zdaleka není jediný benefit, který toto méně vyhledávané ovoce lidskému organismu dokáže přinést.
Studie zaměřené na příznivé účinky brusinek
Studie publikovaná ve Food & Function ukazuje, že toto ovoce má také schopnost předcházet infekci močových cest, může výrazným způsobem snížit riziko onemocnění dásní, vzniku žaludečních vředů a některých druhů rakoviny.
Studie sledovala 45 mužů ve věku 18-45 let a vliv brusinek na krevní tlak, srdeční frekvenci a stav tepen. Vyplynulo z ní, že už po měsíci došlo k rozšíření cév, čímž se znatelně zvedl průtok krve. Právě zúžené tepny jsou zodpovědné za vážné a často i smrtelné nemoci, jako je infarkt.
Předpokládá se, že ke zlepšení činnosti srdce dochází krátce po konzumaci brusinek, za což mohou látky zvané polyfenoly.
Blahodárný vliv na močové cesty
Pokud jde o prevenci infekcí močových cest, stojí za ní látky zvané proanthokyanidiny, které mají přirozené antibakteriální účinky a mohou zabránit bakteriím Escherichia coli, aby se uchytily na vnitřním povrchu močového měchýře a močových cest a způsobily vznik infekce.
Další důvody, proč brusinky jíst
Předpokládá se také, že brusinky zabraňují vzniku zubního kazu a také onemocnění dásní a jsou přírodním prostředkem, který by mohl snižovat vznik rakoviny v dutině ústní, což je předmětem zkoumání.
Stejně tak díky množství antioxidantů snižují celkově množství vzniku zánětů v těle. Brusinky jsou také výborným zdrojem dobrých bakterií, které pomáhají trávicímu systému. Hrstka brusinek po nedělním obědě tak může odlehčit pocitu plnosti. Brusinky mohou také ovlivnit činnost užitečných bakterií, které snižují počet špatných mikrobů, které žijí v tlustém střevě.
Zároveň je uváděno, že pro studie byla používaná nízkoenergetická brusinková šťáva. Je tedy důležité brusinky používat v co nejpřírodnější formě, bez cukru. Je třeba dávat pozor i na sušené brusinky, které mají často přidaný cukr, který má kompenzovat přirozenou kyselost plodů.
Zdroj: dailymail.co.uk, pubs.rsc.org, bbcgoodfood.com
Autor: Lída Kropáčková