Dokáží hrozny opravdu pomoci astmatikům? Vědci tvrdí, že ano

Zdroj: Shutterstock

Hrozny vypadají jako plicní sklípky ve vašich vlastních plicích a světe, div se, hrozny mohou plicím dokonce pomoci, například v boji s astmatem. A tím jejich přínosy pro lidské zdraví zdaleka nekončí.

Rychle a zdravě

Hrozny jsou rychlou a chutnou svačinkou, kterou si můžete vychutnat doma nebo na cestách. Můžete je najít v různých barvách, včetně zelené, červené, černé, žluté a růžové.

Vyrábějí se také v různých formách, od rozinek, přes želé, až po džus. Existují také odrůdy bez semínek a se semínky.

Hrozny mají navíc řadu zdraví prospěšných účinků, především díky vysokému obsahu živin a antioxidantů.

Naděje pro astmatiky?

Podle nové studie z Georgijské státní univerzity v USA může složka v červeném víně a hroznech pomoci kontrolovat zánět vyvolaný bakteriálním patogenem spojeným s nemocemi, jako je astma, chronická obstrukční plicní nemoc a infekce středního ucha.

Výzkumníci identifikovali nový mechanismus, který resveratrol, sloučenina přirozeně obsažená v některých rostlinných potravinách, jako jsou například hrozny, využívá ke zmírnění zánětu při onemocnění dýchacích cest.

Zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích jsou charakterizována chronickým zánětem, který zhoršují respirační patogeny, jako jsou NTHi.

Tato studie poprvé zjistila, že resveratrol zrychluje reakci MyD88, negativního regulátoru zánětlivých signálních drah, který dokáže přísně kontrolovat zánět vyvolaný tímto NTHi.

Snižování cholesterolu

Sloučeniny obsažené v hroznech mohou pomáhat chránit před vysokou hladinou cholesterolu tím, že snižují jeho vstřebávání.

V osmitýdenní studii Aliho Rahbaa u 69 osob s vysokou hladinou cholesterolu pomohla konzumace 3 šálků (500 g) červených hroznů denně snížit hladinu celkového a LDL cholesterolu. Bílé hrozny však stejný účinek neměly.

Vysoký obsah antioxidantů

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají napravovat poškození buněk způsobené volnými radikály, škodlivými molekulami, které způsobují oxidační stres.

Oxidační stres je spojován s několika chronickými zdravotními potížemi, včetně cukrovky, rakoviny a srdečních onemocnění.

Hrozny jsou bohaté na několik silných antioxidantů. Nejvyšší koncentrace antioxidantů se nachází ve slupce a semenech. Jejich koncentraci však může ovlivnit více faktorů, včetně odrůdy hroznů, zralosti, skladování po sklizni a vlastností prostředí.

Zajímavé je, že tyto prospěšné látky zůstávají přítomny i po fermentaci, a proto je víno také zdrojem antioxidantů.

Vliv na paměť a zdraví mozku

Ve dvanáctitýdenní studii italské univerzity Messina na 111 zdravých starších dospělých osobách se účastníkům studie při užívání 250 mg doplňku stravy z hroznů denně výrazně zlepšily výsledky v testu měřícím pozornost, paměť a řeč ve srovnání s výchozími hodnotami.

Studie Northumbrijské univerzity na zdravých mladých dospělých ukázala, že vypití 230 ml hroznové šťávy zlepšilo 20 minut po konzumaci náladu i rychlost dovedností souvisejících s pamětí.

Zdroj: healthline.com, forkly.com, Ali Reza Rahba, Comparative effects of red and white grapes on oxidative markers and lipidemic parameters in adult hypercholesterolemic humus, 2015, Gioacchino Calapai, A Randomized, Double-Blinded, Clinical Trial on Effects of a Vitis vinifera Extract on Cognitive Function in Healthy Older Adults, 2017, C F Haskell-Ramsay, Cognitive and mood improvements following acute supplementation with purple grape juice in healthy young adults, 2017, Carla S Andrews, Resveratrol suppresses NTHi-induced inflammation via up-regulation of the negative regulator MyD88 short, 2016
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz