Přestože je hadí ovoce plné vitaminů a dalších prospěšných látek, chvíli trvalo, než si na něj lidé zvykli a přestali k němu přistupovat opatrně. V minulosti se často domnívali, že je jedovaté.
Zajímavá chuť i vzhled
Může za to naprosto dokonalá imitace hadí kůže, kterou slupka těchto plodů připomíná. Ovoce má svůj původ na jihu Sumatry a na jihozápadě Jávy. Díky atraktivnímu a velice originálnímu vzhledu a také pro štědrý obsah vitaminů a minerálů (B2, C, vápník, železo), se postupně začalo šířit i do jiných končin a není vzácností na něj narazit třeba na Bali, v Malajsii, Thajsku, Číně, Indonésii, Austrálii nebo ve Španělsku.
Plody rostou na palmách ve shlucích velkých jako dlaň a mají červenohnědou šupinatou slupku. Iluze „číhajícího hada“ je dokonalá.
Na plodech není ale vůbec nic nebezpečného a jsou velmi šťavnaté. V plné zralosti jsou sladké, ale mají v sobě trochu kyselosti, která způsobuje brnění jazyka a mírný pocit svíravosti. Existuje celá řada odrůd a nejoblíbenější jsou ty nejsladší. Lidé si je rádi dávají do mísy i kvůli vzhledu.
Rostlina a plody
Krásné ovoce ale není snadné sklízet, protože rostlina je plná ostnů. Když kvete, má samčí nebo samičí květy. Samčí jsou načervenalé s trubkovitou korunkou a šesti tyčinkami. Samičí květy jsou žlutozelené z venkovní strany a tmavě červené uvnitř.
Plod je elipsoidní peckovice, která má 5-7 cm (podobá se tvarem i velikostí fíkům). Pod šupinatou slupkou jsou 3 laloky a uvnitř každého je nepoživatelné semeno. Laloky se podobají oloupaným stroužkům česneku a jsou bílé. Struktura dužiny se může lišit – od drobivé až po vlhkou, šťavnatou a křupavou.
Plody se sklízí většinou ještě předtím, než jsou úplně zralé.
Nutriční hodnoty ovoce
Ve 100 gramech ovoce je:
- 3,9 mg železa
- 0,2 mg vitaminu B2
- 8,4 mg vitaminu C
- 12,1 g sacharidů
- 38 mg vápníku
- 18 mg fosforu
- 0,8 g bílkovin
- 0,4 g tuku
- 0,3 g vlákniny
Přínosy pro zdraví
Ovoce obsahuje velký obsah betakarotenu, který je silným antioxidantem a doporučuje se jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním a mrtvici. Má pětkrát více betakarotenu než vodní meloun nebo mango.
Hadí ovoce, zvané také salak, se všeobecné považuje za prospěšné, a to nejen díky betakarotenu. Pro svůj obsah vápníku, taninu, saponinu a flavonoidů je doporučené při poruchách trávení. Tanin pomáhá také proti průjmům. V případě zácpy se doporučuje konzumace se slupkou. Draslík a peptin jsou látky, které pomáhají zlepšit kognitivní funkce paměti.
V případě zácpy se doporučuje konzumace se slupkou. Slupky z ovoce se přidávají do čaje, protože snižují hladinu cukru v krvi. Ovoce podporuje celkové zdraví a jako antioxidant je prospěšné proti stárnutí buněk. Těhotným ženám, které trpí ranní nevolností, se doporučuje ovoce konzumovat podobně jako ořechy: v malých dávkách a často.
Způsob konzumace
Ovoce se jí čerstvé, může se zpracovat na šťávu nebo se zavařit. Chuť je popsaná jako kombinace jablek, ananasu a banánu. Zpracovává se i na kandované ovoce. V nezralém stavu se jí podobně jako u nás okurky.
Zdroj: atlasobscura.com, healthbenefitstimes.com
Autor: Lída Kropáčková