Muškátový oříšek patří mezi oblíbené druhy koření, které by ve své „sbírce“ našla asi převážná část hospodyněk. Ačkoli ho známe jako oříšek, ve skutečnosti se jedná o jádro pecky muškátového plodu.
Je známý pro svoji osvěžující a zároveň velmi výraznou vůni. Chuť muškátového oříšku je palčivá, mírně nahořklá a opravdu hodně aromatická. Využití nachází zejména ve slané kuchyni, kde se přidává k pečenému masu, do nádivek nebo do omáček.
Co je zač?
Zdrojem koření je muškátovník vonný, což je strom dorůstající do výšky až patnácti metrů. Jeho květy jsou bílé až světle žluté a příjemně voní.
Plodem stromu jsou bobule mající kulovitý tvar a velikostí přibližující se meruňkám. Jakmile plod dozraje, pukne a odhalí semeno ukrývající se uvnitř.
Semeno je obaleno dužnatým červeně zbarveným míškem děleným na tenké proužky. Jakmile se míšek oddělí od semen, suší se a tohle koření nazýváme muškátový květ.
Semeno se ukrývá ještě ve skořápce. Tohle semeno mající bělavé zbarvení a vrásčitou strukturu se prodává jako muškátový oříšek.
Odkud pochází?
Domovinou stromu nesoucího název muškátovník vonný jsou tropické indonéské ostrovy Banda a Ambon. První zmínky o něm přitom sahají až do prvního století našeho letopočtu.
Do Evropy se muškátový oříšek dostal až někdy kolem šestého století, kdy jej sem začali přivážet indičtí a arabští obchodníci. Ve dvanáctém století byl již známý po celé Evropě.
Zajímavostí je, že se do Evropy dovážel za poměrně vysoké ceny. Arabové si dokonce velmi dlouhou dobu na muškátový oříšek drželi monopol, protože tajili, kde ho vlastně získávají.
Používal se jako droga?
My dnes muškátový oříšek využíváme jako aromatické koření. Podle webu unodc.org se ale svého času používal i jako droga.
„Muškátový oříšek je obskurní droga,“ píše unodc.org a dodává, že způsobuje mnoho alarmujících příznaků a přináší příjemné duševní změny pouze ve správném psychologickém kontextu.
Šňupali ho a jedli
Našli se tací, kteří muškátový oříšek jedli nebo ho šňupali, aby dosáhli halucinogenního stavu. „Muškátový oříšek obsahuje myristicin,“ zmiňuje abcnews.go.com.
Jde o přírodní sloučeninu, která v případě, kdy se použije ve větších dávkách, dokáže ovlivnit mysl a může vyvolat halucinogenní stavy, podobně jako třeba LSD.
Udává se, že asi třicet minut až hodinu po požití velkých dávek muškátového oříšku mají lidé obvykle těžké gastrointestinální reakce, včetně nevolnosti, zvracení a průjmu. Ale to je jen začátek. Po hodině mohou lidé trpět také srdečními a nervovými problémy.
Zdroj: unodc.org, abcnews.go.com
Autor: Karolína Nezbedová