V malém regionu Gloucester v jihozápadní Anglii se každý rok na jaře koná akce, na kterou cestují lidé z širokého okolí. Jde o každoroční válení sýrů, kdy se soutěžící vrhají z kopce dolů a snaží se získat kolo sýru.
Jedná se o historickou tradici, která vznikla před stovkami let a je nepostradatelnou součástí anglické kultury. Přesný původ závodu není znám, ale předpokládá se, že sahá až na počátek 19. století.
Podle některých sahá tradice až do doby starých Římanů, kteří mívali pevnost na Cooper´s Hill. Jsou považování za první lidi, kteří posílali předměty ze strmého svahu. Tato akce má nejspíš kořeny v pohanských rituálech. Předpokládá se, že se z kopce valily svazky hořícího křoví, které měly představovat zrození nového roku po zimě.
V současné době se na festivalu používá tvrdý sýr vyrobený v tradičním kruhovém tvaru, který pro tuto akci váží mezi třemi až čtyřmi kilogramy.
Hru zahajuje hlavní ceremoniář hlasitým odpočítáváním, po kterém se všichni soutěžící vrhnou ze strmého svahu Cooper’s Hill za kutálejícím se sýrem. Sýr vyhrává ten, kdo první překročí cílovou čáru pod kopcem.
Ve skutečnosti je cílem sýr chytit, to je však velmi obtížné, neboť má asi jednu sekundu náskok a může dosáhnout rychlosti až 70 mil za hodinu, což je přes 100 kilometrů za hodinu.
Každoročně se někdo zraní
Závod je kvůli strmosti a nerovnému povrchu kopce značně nebezpečný. Každý rok dochází k řadě zranění. Ačkoli se až do roku 2009 jednalo o oficiální událost, kvůli obavám o bezpečnost soutěžících došlo k jejímu zrušení.
To však místním nezabránilo v pokračování v této tradici. Bez ohledu na rizika a tlak místní rady se válení sýru každý rok vrací. Z bezpečnostních důvodů byl sýr v roce 2013 nahrazen pěnovou replikou.
Během závodu je zraněným poskytována první pomoc místní sanitkou, která stojí na úpatí kopce. Dobrovolníci pomáhají s lékařskou službou také tím, že jsou po ruce i pro ty, kteří se nedostanou až do cíle.
S akcí se pojí také několik zajímavostí. Například od roku 1988 vyrábí sýr pro soutěž pouze jeden člověk. Tím je paní Diana Smart, která používá mléko ze svého stáda krav a je jedinou osobou v okolí, která vyrábí sýr tradičními metodami.
V onom roce 2013 ji policie varovala, že může být zodpovědná, pokud se při honění jejího sýru z kopce někdo zraní.
Proto byl jednou použit sýr pěnový. V následujícím roce se však pravý sýr triumfálně vrátil na start.
Skutečný sýr nebyl na závodech použit ještě mezi lety 1941 a 1954, kdy tomu zabránil přídělový systém během druhé světové války. Z kopce se tedy valil sýr dřevěný, který měl uprostřed malý kousek toho opravdového. Pro využití sýru tímto způsobem muselo udělit zvláštní povolení ministerstvo výživy.
Z místních závodů se stala celosvětová atrakce
Akce byla tradičně pořádána lidmi a pro lidi z místní vesnice Brockworth, nyní se však účastní lidé z celého světa. Jde o světově proslulou událost a vítězové pocházejí například i z Kanady, Nového Zélandu, Austrálie a Nepálu.
Od roku 2010 probíhá festival válení sýru spontánně bez jakéhokoli managementu, avšak v letech 2020 a 2021 byl zrušen v důsledku pandemie Covid-19.
Zdroje: vovworld.vn, en.wikipedia.org, atlasobscura.com, sunnysidecircus.com
Autor: Silvie Grulichová