Ačkoli zná člověk jahody tisíce let, na našem území tak dlouhou ani zdaleka tradici nemají. Přesto se jedná o ovoce, které aktuálně patří v Česku k nejoblíbenějším.
Jahody byly konzumovány již v pravěku!
Jahody lidé konzumovali už pravěku a oblíbené byly i v dalších fázích historie. Širokou oblibu ovšem získaly až v závěru středověku. Existuje několik druhů jahodníku a vznik současných jahod jsou dílem jediného člověka, Antonia Duchesnea, což byl zahradník Ludvíka XV. Ten zkřížil jahodník chilský a virginský, a vznikl tak jahodník velkoplodý (Fragaria × annanassa). Ačkoli jsou aktuálně pěstovány různé odrůdy jahodníku, nejvíce se pěstují právě odrůdy tohoto druhu.
Kde můžete jahody ochutnat?
Jahody dnes rostou takřka na každé zahrádce. Navíc si je lze pořídit úplně všude, takže se v žádném případě nejedná o nedostatkové zboží. Navíc jsou jahody díky výrazným aromatickým vlastnostem součástí mnoho dalších produktů. Snad každý zná jahodový jogurt, čokoládu, zmrzlinu, puding nebo džus. Toto ovoce je navíc součástí rozličných snídaňových směsí. Existují však i méně známá využití jahod. Věděli jste např., že se z nich vyrábí pálenka? Jmenuje se jahodovice (jak jinak) a lze si ji pořídit od různých výrobců.
Využití jahod v kuchyni
Jahody se často konzumují zasyrova, a to nejen samotné, ale třeba také jako součást ovocných salátů. Syrové jahody, které jsou nejzdravější, se mohou rovněž stát výtečnou ingrediencí do smoothie. Připravit si z nich lze rovněž kompot. Populární je rovněž kombinace se šlehačkou, anebo se sektem. Jahody ovšem můžete i tepelně upravovat. Vždyť kdo by neznal jahodovou bublaninu, koláč nebo buchty? Toto ovoce je i součástí dortů a velmi oblíbené jsou jahodové knedlíky.
Jaké jsou účinky jahod na zdraví?
Jahody obsahují vysoké množství vitamínu C, ale třeba také vitamínu B. Zároveň jsou v nich obsaženy minerální látky jako draslík, železo nebo vápník. Kromě toho, že organismu dodávají tyto mikronutrienty, mají i další kladné vlivy na lidské zdraví. Pozitivně působí např. na kardiovaskulární systém (posilují srdce), pomáhají při chudokrevnosti, cukrovce, dně, revmatismu a posilují nervovou soustavu. Kromě toho je lze vyzkoušet při překyselení žaludku a účinkují rovněž při ledvinových, močových a žlučových kamenech.
Zajímavosti o jahodách
- Na našem území jsou dnes jahody velmi populárním ovocem, k jejich rozšíření ve větším míře však došlo až v 19. století.
- Ačkoli jsou jahody často označovány jako plody jahodníku, ve skutečnosti se nejedná o pravé plody. Jde totiž o souplodí nažek na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku.
- Jahody svou svěží chutí a výrazným aroma fascinovaly lidstvo odedávna. Byly dokonce doby, kdy se jim říkalo „ovoce králů“.
- Existovalo však ještě další označení – „ovoce lásky“, protože prý měly podporovat sexuální apetit. A skutečně mohou mít jahody kladný vliv na tvorbu testosteronu a podporují krevní oběh v pohlavních orgánech.
- Jahody u nás rostou i ve volné přírodě. Jedná se především o tzv. lesní jahody, což jsou nepravé plody jahodníku obecného (Fragaria vesca).