Káva je bezesporu celosvětově nejoblíbenějším nápojem. Každý ji má rád trochu jinak. Někdo pije klasického turka, jiný miluje cappuccino, další neodolá „latéčku“. Lišíme se i v tom, jak kávu pijeme. Někdo sladí a jiný zase ne. Přidáváme si do kávy mléko, smetanu nebo ji pijeme jen tak.
Pokud patříte k milovníkům kávy, určitě máte svůj oblíbený druh a také způsob, jak si kávu dokážete nejvíce vychutnat. Jistě jste si také oblíbili určitou značku, ke které se rádi vracíte – ať už díky vůni a chuti kávy nebo pořizovací ceně.
Slyšeli jste o nejdražší kávě na světě?
Ceny rostou a zdražení pravidelně zaznamenáváme také u kávy. Možná i vy protočíte panenky, když zjistíte, že vaše preferovaná značka kávy zase o pár korun podražila.
A slyšeli jste už o nejdražší kávě na světě? To by se vám panenky protočily hned několikrát. Vysoká cena ale není to jediné, co vás na téhle netradiční kávě překvapí.
Káva známá jako Kopi Luwak
Nejdražší káva na světě se jmenuje Kopi Luwak. Pro upřesnění je ale třeba zmínit, že Kopi Luwak není přímo druh kávy, ale spíše způsob výroby.
Hlavním faktorem její vysoké ceny je neobvyklý způsob produkce. Vyrábí se z kávových zrn, která jsou částečně strávena cibetkou a poté opět vyloučena.
Teď jste se možná vyděsili a pouhá představa toho, že ochutnáte něco, co prošlo trávicím traktem zvířete, bylo vyloučeno a následně zpracováno na výrobu kávy, vám přijde nechutná.
Proto vás uklidníme: „Vnější vrstva kávového zrna je během zpracování odstraněna a zbývající zrna jsou zcela vyčištěna,“ vysvětluje kayakopi.com. Není se tak čeho bát.
Co jsou cibetky?
„Cibetka je malá kočkovitá šelma,“ píše coffeeaffection.com. V noci se potuluje po lesích Bali, jí zralé kávové třešně a vylučuje kávová zrna.
Cibetky jsou známé dlouhým štíhlým tělem s protáhlou hlavou. Mají špičatou tlamu a dlouhý huňatý ocas.
Historie cibetkové kávy
Historie kávy Kopi Luwak začíná v roce 1700, kdy Holanďané poprvé založili kávové plantáže na Sumatře a na Jávě.
Podle legendy si místní všimli, že divoká zvířata žerou zralé kávové třešně a zanechávají zrna. Měli zakázáno sklízet kávová zrna pro sebe, a tak začali vařit kávu z těchto „vyřazených“ zrn.
A kolik tahle bezesporu výjimečná káva vlastně stojí? Cena se může lišit v závislosti na tom, kde ji pořídíte. Pohybuje se ale okolo 4 500 Kč za 250 g.
Zdroj: kayakopi.com, coffeeaffection.com
Autor: Karolína Nezbedová