Každá země má určité zvyky, když jde o jídlo. Ať už jde o takovou klasiku, jako počkat s jídlem do chvíle, až ho před sebou mají všichni strávníci u stolu, nebo neopírání rukou držících příbor o stůl.
Japonsko není v těchto zvyklostech výjimkou. Pokud někdy Japonsko navštívíte, měli byste vědět, jak se zde při jídle chovat a jaká pravidla dodržovat.
Nečeká se, až všichni začnou jíst
U nás je to takové nepsané pravidlo. Nebo lépe řečeno slušnost. Pokud sedíme s někým u stolu, nezačínáme jíst až do chvíle, dokud nemají jídlo úplně všichni.
Jenže v Japonsku je to jinak. Tam nemusíte čekat na ostatní, ba spíše naopak. V duchu fráze „tsui uchi ni tabete“ neboli „jezte, dokud je to horké“ se můžete do jídla s chutí pustit, aniž byste čekali na ostatní.
Vyjadřuje se vděk před jídlem
Možná se to na první pohled podobá tradiční modlitbě, kterou věřící pronáší před tím, než se pustí do jídla, v Japonsku jde spíše o vyjádření vděku.
„Většina Japonců spojí ruce jako při modlitbě a řekne ‚itadakimasu,‘“ vysvětluje frommers.com. Slovo vyjadřuje vaši vděčnost obsluhující osobě, kuchaři či jakémukoli bohu, ve kterého věříte.
Není neobvyklé, že někdo řekne tohle slovo před jídlem, i když je sám doma – prostě ze zvyku. Podobně je tomu i poté, co dojí.
Po jídle se vysloví fráze „g ochiso-sama“, čímž se vyjádří uznání. Tahle fráze zpravidla směřuje na kuchaře a na hostitele jako kompliment.
Nepoužívá se ruka jako ochrana před pádem jídla
Určitě i vám se někdy stalo, že vám během jídla – konkrétně ve chvíli, kdy jste s jídlem mířili do úst – něco upadlo.
Máme často ve zvyku používat jednu ruku jako jakousi ochrannou síť. Jednoduše proto, aby do ní případně upadl kousek jídla.
V Japonsku se to ale nedělá. Držení volné ruky pod hůlkami při přenášení jídla do úst je považováno za nedůstojné a neuctivé.
Sousto se nepřekusuje
Chceme-li zdolat větší kousek jídla, využijeme zuby k tomu, abychom dané sousto přepůlili. Připadá nám to naprosto normální a většina z nás to přesně takhle dělá.
I pro tento případ mají Japonci pravidlo. Obecně zde při stolování platí, že byste se měli snažit sníst pokrm vždy na jedno sousto – tedy nepřekusovat větší kousky jídla.
„Je neslušné dávat napůl snědené jídlo zpět na talíř,“ varuje japantoday.com. Budete-li mít v ústech větší sousto, mělo by pro vás být samozřejmostí dát si před ústa ruku.
Zdroj: frommers.com, japantdoay.com
Autor: Karolína Nezbedová