Nemoc covid-19 zaměstnává vědce z celého světa a samozřejmě je v centru pozornosti i vliv jídla na odolnost organismu. Nepříznivá situace vede k otázce, zda můžeme ovlivnit svým chováním a stravovacími návyky náš imunitní systém.
Rady světové zdravotnické organizace (WHO)
WHO se v této věci soustřeďuje na doporučení správného stravování v období karantény. Lidé, kteří se v normálním režimu běžně stravují v jídelnách a restauracích, jsou často nuceni úplně změnit své stravovací návyky a nové pokyny mají sloužit těmto lidem jako doporučení.
Vhodná a zdravá výživa je důležitá o to víc, když je potřeba imunitní systém co nejvíce posilovat. Samotná karanténa je pro člověka omezující a komplikuje mu přístup k čerstvým potravinám. To může vést ke zvýšené spotřebě polotovarů a konzervovaných jídel. Právě tak tělo dostává nadměrné množství tuků, cukrů a solí.
Čerstvé potraviny jako základ
Lidé by podle WHO neměli dělat přehnaně velké nákupy zacílené na trvanlivé potraviny, ale naopak se doporučuje nakupovat malé množství čerstvých potravin. Z těch se připraví hodnotná strava a zároveň nedochází k plýtvání jídlem.
Ovoce, zelenina a mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku jsou podle WHO základními produkty pro sestavení jídelníčku. Nespotřebovanou zeleninu lze navíc zamrazit a použít později, protože si uchová celou řadu potřebných nutričních složek. Karanténa je také ideální doba pro přípravu zdravé a jednoduché domácí stravy, na kterou možná v běžném režimu není čas.
Při delším pobytu doma je stejně důležité hlídat si velikost porcí, protože omezení ostatních aktivit vede často k přejídání, které má neblahé následky.
Pár doporučení pro práci s potravinami
Při práci v kuchyni je také nutné dodržovat pár zásad, které mohou někomu připadat samozřejmostí, ale pro část lidí, kteří se doma běžně nestravují, je to užitečný soubor rad:
- Čistota rukou před vařením, během přípravy jídla a konzumace, je prvořadá.
- Při uskladnění je nutné striktně oddělovat syrové a vařené potraviny. Hlavně jde o uložení syrového masa.
- Jídlo musí být důkladně uvařené.
- Čerstvé i zpracované potraviny je nutné uchovávat při správných teplotách.
- Vždy se používá pouze zdravotně nezávadná voda.
Zásady správného stravování
Důležité je omezení přísunu soli na méně než 5 g denně. Je třeba brát v úvahu i obsah soli, který se skrývá v potravinách, jako je například i nakládaná zelenina. Částečně lze sůl nahradit bylinkami.
- Stejné je to i s konzumací cukru. Denní energetický příjem cukru by neměl přesáhnout 5 %. V praxi to znamená hlídat si spotřebu cukru menší než 6 kávových lžiček za den. Chuť na sladké jde řešit ovocem v čerstvé nebo sušené podobě. Zvýšená ostražitost se vyplatí u nízkotučných produktů, které mají často vyšší obsah cukru.
- I konzumace tuků by neměla přesahovat 30 % celkového energetického příjmu. Obsah nasycených tuků by měl zůstat pod 10 %. Doporučuje se příprava pokrmů v páře a nahradit smažení restováním na malém množství nenasycených druhů olejů (řepkový, olivový, slunečnicový). Přednost mají potraviny obsahující zdravé tuky, jako jsou ryby nebo ořechy.
- Pozitivně na organismus působí dostatek vlákniny, která pomáhá udržovat v dobré kondici trávicí systém. Zdroje vlákniny jsou například zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné potraviny.
- Důležitá je i správná hydratace. Pitná voda z kohoutku je nejzdravější a nejdostupnější. Rozhodně je třeba hlídat množství silné kávy, silného čaje a nealkoholických a energetických slazených nápojů. Zvýšená spotřeba alkoholu se stala závažným problémem, který bude mít dlouhodobé následky. Alkohol navíc oslabuje imunitní systém, a tudíž i schopnost organismu odolávat infekcím, včetně covid-19.
Zajímavá studie
Za zmínku stojí i jedna uskutečněná studie britského lékařského časopisu Preventional&Health, která byla uskutečněná v Mexiku. Zahrnovala 236 pozitivních pacientů na covid-19. V závislosti na jejich stravovacích návycích ze studie vyplývá, že lidé ve sledované skupině, kteří pravidelně konzumovali luštěniny, chléb a cereálie, měli mnohem mírnější průběh nemoci než zbylá skupina.
Právě na základě této studie by podle vědců mělo být zpracováno doporučení pro konzumaci zmíněných potravin, které ovlivňují také odolnost vůči respiračním infekcím, nachlazení nebo zápalu plic a zkracují dobu nemoci.
Zdroj: nutrition.bmj.com, mashed.com, euro.who.int
Autor: Lída Kropáčková