Každý už to někdy zažil. Oloupali jste brambory, nakrájeli je a najednou si všimli, že vám začaly hnědnout. Kdo to vidí prvně, toho takový pohled jistě zaskočí. V některých mohou dokonce zhnědlé brambory vyvolat myšlenku, že s nimi něco není v pořádku.
Proč vlastně dochází k hnědnutí oloupaných a nakrájených brambor? Možná se vám to také stalo (a možná nejen jednou), ale vlastně nevíte, proč k tomu dochází. Natož abyste měli tušení, jestli se tomu dá zabránit.
Proč brambory hnědnou?
Nutno dodat, že se stále bavíme o oloupaných a nakrájených bramborách. Co za tímto jevem vlastně stojí? Vysvětlení je jednoduché.
Tento proces se nazývá oxidace. „Děje se proto, že brambory jsou přirozeně škrobová zelenina,“ vysvětluje southernliving.com.
Jakmile jsou brambory vystaveny kyslíku, škroby v nich obsažené zešednou, zhnědnou, nebo mohou dokonce zčernat.
To všechno má za následek změnu barvy oloupaných brambor, které na pohled nevypadají zrovna jedle, a mnohé dokonce mohou od konzumace odradit.
Můžete hnědé brambory jíst?
I když vás to možná na první pohled nijak zvlášť neláká, protože chcete jíst krásně žluté brambory, měli byste vědět, že oxidovaný brambor je zcela bezpečný ke konzumaci. Proces neovlivňuje chuť ani texturu zeleniny.
Lze tomu zabránit?
Zamysleli jste se někdy nad tím, co jste mohli udělat pro to, aby vám oloupané brambory nevzhledně nezměnily barvu?
Naštěstí tomu lze předejít a budete se divit, jak snadné to vlastně je. Zjistíte, že to dává smysl a jinak už to dělat nebudete.
Zalijte je vodou
Asi nejjednodušší věc, kterou můžete udělat. „Brambory nakrájíme a vložíme do zakrytého hrnce se studenou vodou,“ doporučuje livestrong.com.
Když si tedy například brambory připravujete předem a nebudete je ihned vařit, po oloupání a nakrájení je v hrnci zalijte vodou tak, aby byly všechny ponořené.
Jakmile pak budete chtít brambory uvařit, jednoduše vodu slijte, nalijte do hrnce čistou, osolte a dejte vařit.
Má vliv kovové nádobí?
Někdo zastává názor, že kovové nádobí může reagovat s nakrájenými bramborami a urychlit jejich hnědnutí – a to dokonce i během vaření.
Ačkoli tento názor není vědecky potvrzený, nic nezkazíte, když budete používat nádobí skleněné, například skleněné nebo porcelánové zapékací misky.
Zdroj: southernliving.com, livestrong.com
Autor: Karolína Nezbedová