Mononukleóza je infekční onemocnění způsobené virem EB, se kterým se v životě potká většina lidí. Často je nazývaná nemocí z líbání, protože se přenáší hlavně slinami.
Co je mononukleóza?
Pouze v malé části populace se virové onemocnění objeví s příznaky. Ty mohou být lehké a u některých případů i těžší. Jde většinou o příznaky, které připomínají běžnou virózu.
Koho postihuje?
V západním světě jde především o onemocnění, které se vyskytuje u mladých lidí ve věku 15 až 25 let. V chudých zemích světa jsou postiženy i mladší děti.
Nakažlivost
Nemoc je hodně nakažlivá a nejde jen o přenos líbáním, ale k nakažení může dojít i při pití z lahve nebo kelímku, který už někdo nakažený použil. Nemoc se může přenést i špatně umytým příborem.
Nákaze se nedá s jistotou předejít, protože nakažený člověk nemusí mít žádné příznaky. Přenašeč může být i člověk, který v minulosti mononukleózu prodělal.
Prevence
Prevence je založena hlavně na uváženosti nebýt v kontaktu s osobami, které vykazují příznaky běžné virózy, bolí je v krku nebo mají problémy s dýcháním. Důležitá je i hygiena, hlavně pravidelné a důkladné mytí rukou, omezení kontaktu rukou a obličeje.
Příznaky
Člověk s příznaky nemoci se cítí velmi unavený, často má bolavý krk, zvětšené mandle, problémy s polykáním a dýcháním. Nakažený má obvykle zvětšené a bolestivé lymfatické uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Ve vážnějších případech nemoc provází zvětšení sleziny a jater.
Inkubační doba a léčba
Délka inkubační doby se liší a většinou se uvádí 4 dny až měsíc. Pacient je nejvíce infekční, když má zvýšenou teplotu. K vyléčení nepříjemných příznaků stačí asi 2 týdny, ale pacient by měl být ještě alespoň měsíc v klidovém režimu. Nejenže má oslabený imunitní systém, ale kvůli zvětšené slezině by při zvýšené námaze mohlo dojít k jejímu natržení.
Nemoc se nedá léčit antibiotiky a není na ni žádný specifický lék. Kromě běžně dostupných léků na bolest a horečku je důležité dodržovat pitný režim a upravit na několik týdnů jídelníček.
Pokud jde o pití, je to jako u běžné virózy. Tělo potřebuje zvýšený přísun tekutin. Vzhledem k bolesti v krku není dobrý moc teplý ani moc studený nápoj. Doporučuje se pít vlažný zelený čaj, který je silným antioxidantem. Kvůli zvětšení jater je vhodné zařadit do pitného režimu i bylinkové čaje. Jde například o čaj, který obsahuje ostropestřec. Ten se přímo na mononukleózu doporučuje. Vhodných bylin je celá řada (čekanka lékařská, řebříček obecný, pýr plazivý, hořec žlutý).
Pokud jde o pacienta se silnou bolestí v krku, je třeba upravit jídelníček a upřednostnit jogurty (nejlépe ty, které mají dobrý obsah probiotik), měkké sýry, tvaroh, vlažnou polévku. Pokud to polykání umožní, je vhodné volit potraviny, které obsahují antioxidanty nebo mají přirozené protizánětlivé účinky.
Vhodná je listová zelenina, papriky, rajčata. Stejně tak je vhodné ovoce plné vitamínu, které pomáhá posílit imunitní systém. Neměl by chybět olivový olej a ryby, jako zdroje omega-3 mastných kyselin.
Jídelníček by měl být po celou dobu nemoci a klidového období výrazně odlehčený. Rozhodně se nedoporučují sladkosti, bílé pečivo, tučná a smažená jídla a především alkohol.
Na posílení organismu je potom dobré zařadit do jídelníčku potravinové doplňky s vitamíny, omega-3 mastnými kyselinami a probiotiky. Pro mlsání je možné sáhnout po sušených brusinkách. Ty mohou také ochutit jogurt nebo cereální kaše.
Zdroj: melarossa.it, healthline.com, zdravi.euro.cz
Autor: Lída Kropáčková