Na první pohled se tváří docela nevinně. Lidé v něm vidí tradiční rýžové víno, které je v Koreji známé a velmi proslulé. K této zemi už zkrátka tak nějak patří.
Jenže konkrétně ttongsul rozhodně žádné neviňátko není. A není žádným tajemstvím, že se mnohým, kteří se o jeho skutečném obsahu dozvědí více, obrátí žaludek vzhůru nohama…
Používal se již před staletími
Historie tohoto vína sahá opravdu daleko. Již před staletími se totiž ttongsul používal k léčbě různých zdravotních neduhů a obtíží.
Léčily se s ním například řezné rány, které si dotyční udělali v rámci epileptického záchvatu. Dnes ho „udržuje naživu“ jen hrstka lidí zastávajících dávné tradice.
Někteří jsou stále přesvědčeni, že víno může zabránit bolesti. „Lidé se po ošklivém pádu mohou léčit až 20 dní, víno tu dobu zkrátí na polovinu,“ píše dailymail.co.uk.
Dneska už se s ním tolik nesetkáte, a to je možná dobře. Ačkoli se dříve věřilo, že dokáže léčit nejen řezné rány, ale i modřiny či zlomené kosti, jeho popularita se postupně vytratila do ztracena.
Co je vlastně ttongsul?
Nyní se již dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, co vás určitě zajímá ze všeho nejvíce. Nabízí se otázka, co je vlastně ttongsul?
„Ttongsul je tradiční korejský lék s 9% obsahem alkoholu,“ píše disgustingfoodmuseum.com. Je tu však jedna věc, kterou byste o něm měli vědět.
Obsahuje totiž fermentované dětské výkaly. Ne, to není vtip. V tomto rýžovém víně se skutečně jako jedna z hlavních složek používají exkrementy dětí ve věku od čtyř do sedmi let.
Jak se vyrábí?
Až dostatečně vstřebáte fakt, že součástí tohoto nápoje jsou skutečně dětské výkaly, možná vás napadne otázka, jak se ttongsul vyrábí.
Dětský exkrement je nejdříve 3–4 dny uchováván v chladu. Následně se smíchá s vodou, rozdělí se na menší kousky a přes noc se nechává fermentovat.
Směs opravdu silně zapáchá. Posléze se přes sítko slije a smíchá se se 70 % nelepivé rýže, 30 % lepivé rýže a kvasnicemi.
Směs se následně nechá alespoň týden kvasit v nádobě, která se balí do dek, aby udržela teplotu pohybující se okolo 30–37 °C.
Kyselá chuť?
Ti, kteří v sobě našli odvahu a víno s dětskými výkaly ochutnali, jeho chuť popisují jako nakyslou. Shodují se, že když víno pijete, chutná skoro jako rýžové víno.
Jakmile ale vydechnete nosem, ucítíte odér výkalů. Slabším žaludkům se ttongsul rozhodně nedoporučuje. Už jen jeho vůně může mnohé odradit.
Zdroj: disgustingfoodmuseum.com, dailymail.co.uk
Autor: Karolína Nezbedová