Havajská kuchyně byla až do konce 18. století mimo ostrovy zcela neznámá. Po objevení Havaje se s ní svět sice seznámil, především se ale ona otevřela světu a dnes ji tvoří pokrmy z různých tradic.
Historie havajská kuchyně
První lidé dorazili na havajské ostrovy kolem roku 1 000 a jednalo se Polynésany. Až do 18. století žili obyvatelé Havaje izolovaně, v roce 1778 byla ovšem objevena věhlasným mořeplavcem Jamesem Cookem, který zde dokonce o rok později „nalezl“ smrt. Postupem času začali přicházet další lidé z různých částí světa, a tak se dnes kuchyně na Havaji řadí mezi tzv. fusion kuchyně, spojuje tedy rozdílné kulinářské tradice. Konkrétně snoubí prvky domácí tradice, východní Asie, ale také Evropy a Ameriky.
Typické pokrmy havajské kuchyně
Tradiční havajská kuchyně sestávala především z mořských plodů a ovoce. Polynésané si ovšem přivezli také vepře a kuřata, nicméně hovězí se sem kupříkladu dostalo až s anglickým kapitánem Georgem Vancouverem. Syntéza různých kuchyní se projevuje v typickém havajském jídle zvaném plate lunch, tedy v talíři složeném z různých druhů jídel. Ten sestává z rýže, těstovinového salátu a mnoha dalších pokrmů. Projevují se zde domácí tradice, ale také asijské, americké a jiné vlivy.
Mezi další typická jídla havajské kuchyně patří kalu, což je vepřové maso zapečené s banány, ale také s dalšími ingrediencemi jako ryby, rajčata či kokosové mléko. Jinou místní specialitou je poke, jehož základ tvoří syrový ahi tuňák. Jmenovat musíme rovněž tradiční dezert haupia, v němž je nejdůležitější přísadou kokosové mléko. Doporučit můžeme také laulau, který se v tradiční variantě připravuje tak, že se vepřové maso zabalí do listů tara a ti a peče se v zemní peci imu (v ní se ostatně dělá i kalu).
Pokud vám bude při případném pobytu na Havaji velké vedro, ochutnat můžete i oblíbený shave ice, tedy nadrcený led politý různými druhy šťáv. Zaměříme-li se na nápoje, vyhlášená je především havajská káva, která se pěstuje na plantážích na mnoha místních ostrovech, nicméně největší věhlas má zřejmě káva z Kony na Big Islandu (největší havajský ostrov) a také z Kauai.
Havajská kuchyně a zdraví
Havajská kuchyně je pestrá a pro našince také v mnoha ohledech exotická. Jak je na tom ale z hlediska zdravého životního stylu? Ve své tradiční podobě je dosti zdravá, protože mořské plody a ovoce lze jen těžko zařadit mezi škodlivé ingredience. Na druhou stranu vlivy především z východu (Spojené státy americké) dnes havajskou kuchyni v tomto ohledu poněkud degradují. I na Havaj totiž pronikly fastfoody a s nimi spojené (nezdravé) pochutiny.
Zajímavosti o havajské kuchyně
- Ačkoli lze na místech ochutnat typické pokrmy havajské kuchyně, velmi často můžete narazit i na hamburgery, steaky, hranolky, tacos a další „dovezená“ jídla.
- Havajské ostrovy si mnoho lidí s kávou nespojuje. Nejenže zde ovšem můžete ochutnat výborné „kafe“, ale také je možné absolvovat prohlídku kávových plantáží.
- Z evropské kuchyně se na Havaji zabydlela např. malasada, což je smažené jídlo z malých kynutých kuliček kynutého těsta, které je posypáno granulovaným cukrem. Jeho původní domovinou je přitom Portugalsko.
- Jak se peče v peci imu? Do jámy se nasypou ohnivzdorné kameny, na kterých se rozdělá oheň. Poté, co jsou rozžhavené, se odstraní uhlíky a na kameny se položí jídlo (často zabalené v listech).
- Typickým havajským pokrmem je i mahi-mahi, což je steak z ryby, jíž se zde říká totožně. Turisté si jej někdy odmítají dávat, protože se říká, že jde o delfína. Ve skutečnosti se ale jedná o zlaka nachového.