Současná doba přeje experimentování, což platí i pro oblast stravování. Stále více se tak začínají prosazovat potraviny, které ještě v nedávné době skoro nikdo neznal. Patří mezi ně i divoká rýže.
Historie divoké rýže
Divoká rýže není „pravá“ rýže. Ačkoli také patří do čeledi lipnicovitých, jedná se o semeno vodní trávy z rodu ovsucha (Zizania). Již další název indiánská rýže naznačuje, že její původní domovinou je Severní Amerika. Především v oblasti Velkých jezer rostla už před minimálně 12 000 lety. Domorodci ji také velmi dlouho sklízejí, a to z kánoií, neboť roste v mělkých vodách u břehů jezer a řek. V současné době se divoká rýže také pěstuje, a to na zaplavovaných polích, přičemž největšími producenty jsou Spojené státy americké a Kanada.
Zdravotní účinky divoké rýže
Divoká rýže disponuje vysokým obsahem vitamínů ze skupiny B-komplex i aminokyseliny lysin, ale vyskytují se v ní rovněž bílkoviny, vláknina a minerály. Obecně je proto považována za výživnější než tradiční obiloviny. Pozitivní působí na kardiovaskulární systém, když snižuje krevní tlak a pomáhá odstraňovat „zlý“ LDL cholesterol, stejně jako na trávící soustavu. Podporuje totiž trávení i činnost střev. Působí také antioxidačně, podílí se na správné funkčnosti imunitního systému a vyzkoušet ji lze i při redukčních dietách.
Kde si divokou rýži pořídit?
Ačkoli je u nás divoká rýže zatím méně známá, neboť ji stále zastiňují další zástupci čeledi lipnicovitých, není problém si ji pořídit. Dlouhou dobu se sice dala sehnat pouze v obchodech se zdravou výživou, ale dnes už se dá zakoupit i v supermarketech. Co se týče pořizovací cen, samozřejmě se musíte připravit na to, že je cenově poněkud dražší, na druhou stranu není částka zase tak vysoká. Navíc si ji lze pořídit od různých výrobců, takže máte na výběr.
Divoká rýže v kuchyni
Divoká rýže má výraznou chuť a poněkud žvýkavou konzistenci, což sice nemusí sednout každému, ale jde pouze o zvyk. Před použitím ji každopádně doporučujeme přebrat a propláchnout, čímž ji zbavíte potenciálních nečistot. Vařit by se přitom měla o něco déle než „pravá“ rýže. Ačkoli se dobře doplňuje s mnoha jídly, jako samostatná příloha se obvykle nepoužívá. Uplatnění nachází kupříkladu v zeleninových salátech, hodí se i jako základ rizota, ale nepochybně pro ni najdete i další využití.
Zajímavosti o divoké rýži
- Od „pravé“ rýže se ta indiánská liší nejen chutí, ale také vzhledem. Zrna ovsuchy jsou totiž velmi tmavá a navíc dlouhá.
- Pro indiány byla divoká rýže v minulosti velmi důležitou potravinou. Především v oblasti Velkých jezer se dlouhodobě jednalo o základ jídelníčku.
- Rod ovsucha zahrnuje celkem čtyři druhy, z nichž tři rostou v Americe a jeden v Asii. K přípravě pokrmů se přitom používají zrna dvou druhů, a to ovsuchy vodní (Zizania aquatica) a ovsuchy bahenní (Zizania palustris).
- Divoká rýže na rozdíl od „pravé“ silně nezakyseluje organismus. To ještě zvyšuje její hodnotu pro lidské zdraví.
- Ačkoli divoká rýže neobsahuje lepek, celiaci by si přesto měli dát pozor. Vzhledem k tomu, že se někdy zpracovává s potravinami, jež tento glykoprotein obsahují, může se v ní lepek vyskytovat ve stopovém množství.