Nadbytek hormonů štítné žlázy se označuje jako hypertyreóza. Mezi příznaky pojící se k problémům se štítnou žlázou patří například bušení srdce, nesnášenlivost tepla, nadměrné pocení, nespavost nebo také svalová slabost.
Mnoho lidí si kolikrát ani neuvědomuje, že jejich štítná žláza nefunguje tak, jak by správně měla, a prvotní příznaky často přehlédnou. Pokud ale víte, že máte problémy se štítnou žlázou, pak si dejte pozor na to, co jíte. Skladba jídelníčku totiž může mít vliv na štítnou žlázu i na schopnost vašeho těla její hormon využít.
Nejste v tom sami
Pokud máte problémy se štítnou žlázou, rozhodně v tom nejste sami. Tyto potíže trápí mnoho lidí po celém světě, muže i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi.
Níže najdete seznam potravin, na které byste si měli dát pozor. Neříkáme, že je musíte vyřadit úplně, ale rozhodně byste jejich konzumaci měli zvážit a případně omezit.
Brokolice a květák
Ačkoli patří mezi zdravé potraviny, lidem léčícím se se štítnou žlázou by v jejich případě měla v hlavě vyskočit varovná kontrolka.
„Brukvovitá zelenina, jako je například brokolice a zelí, jsou plné vlákniny a dalších živin, ale mohou interferovat s produkcí hormonů štítné žlázy, pokud máte nedostatek jódu. Proto je dobré omezit příjem růžičkové kapusty, zelí, květáku, kapusty i brokolice. Trávení této zeleniny může blokovat schopnost štítné žlázy využívat jód, který je nezbytný pro normální činnost štítné žlázy,“ vysvětluje deník everydayhealth.com.
Mastná jídla
Bylo zjištěno, že tuky narušují schopnost těla absorbovat léky na náhradu hormonů štítné žlázy. Tuky také mohou narušovat schopnost štítné žlázy produkovat hormony. Doporučuje se vynechat všechna smažená jídla a snížit příjem tuků ze zdrojů, jako je máslo, majonéza, margarín a tučné kusy masa.
Zpracované a mražené potraviny
Zpracované potraviny mají obvykle hodně sodíku a lidé s hypertyreózou by se měli sodíku vyhýbat. Příliš mnoho sodíku v těle může vyvolat vysoký krevní tlak.
Některé potraviny ale pomáhají
Stejně jako existují potraviny, které mohou vašemu zdravotnímu stavu uškodit, existují i takové, které naopak dokážou pomoci.
Podle deníku webmd.com mezi takové prospěšné potraviny patří ořechy, které jsou zdrojem železa. Patří sem i listová zelenina, která je nadupaná hořčíkem – ten hraje důležitou roli v celé řadě procesů, jež se odehrávají v lidském těle.
Zdroj: everydayhealth.com, webmd.com
Autor: Karolína Nezbedová