Mango je tropickým ovocem, které disponuje šťavnatou dužninou a člověku může pomoci s mnoha neduhy. Z jakých konkrétních důvodů byste jej měli mít doma po celý rok?
Kde hledat původ manga?
Původ mangovníku je zahalen tajemstvím. Avšak vzhledem k tomu, že byly v jižní a jihovýchodní Asii nalezeny fosilie staré až 30 milionu let, předpokládá se, že původní domovina stromu z čeledi ledvinovníkovitých se pravděpodobně nachází právě v těchto oblastech. V takové Indii se přitom jedná o tradiční ovoce, které je velmi ceněné. Do Evropy se mango dostalo až v 16. století společně s portugalskými mořeplavci. Ačkoli nějakou dobu trvalo, než se jeho konzumace na evropském kontinentu rozšířila, v současné době je vysoce ceněno i u nás.
Proč mango nakupovat pravidelně?
Mango obsahuje mnoho účinných látek, přičemž je cenným zdrojem především vlákniny, vitamínů (A, C i dalších), beta karotenu a minerálů (např. draslíku, hořčíku či železa). Naopak se v něm téměř nevyskytuje tuk. Mnohé z obsažených látek působí antioxidačně, takže pomáhají neutralizovat volné radiály, což se kladně podepisuje na pomalejším stárnutí organismu. Mango však blahodárně působí také na psychiku, když má pozitivní vliv na nervozitu, nesoustředěnost i nespavost.
Mango rovněž zvyšuje obranyschopnost organismu, přičemž pomáhá i s jeho detoxikací. Vyzkoušet ho mohou i lidé s kardiovaskulárními problémy, neboť toto chutné tropické ovoce snižuje krevní tlak a hladinu glukózy v krvi a navíc má dobrý vliv na oběhový systém. Dále má kladně působí na kvalitu pokožky, když zpomaluje proces jejího stárnutí, a prospívá i pokrývce hlavy. Mango tedy není pouze zdravé, ale zároveň by ho měli pravidelně kupovat ti, kteří dbají o svou krásu.
Pestré využití manga v kuchyni. Hodí se i k pokrmům z masa!
Mango si dnes můžete pořídit prakticky kdekoli, tedy jak v supermarketech, tak v běžných obchodech s ovocem a zeleninou. Ideální ho konzumujte čerstvé, kdy má nejvíce účinných látek. V letních měsících je navíc výtečné vychlazené. Ovoce se sytě žlutou dužninou se hodí i do ovocných salátů, lze ho použít do smoothies a připravit si z něj můžete i sorbet, marmeládu nebo džem. Možná vás ale překvapí, že je velmi dobré i k masným pokrmům. Existuje např. mangové čatní, které se vyrábí z rozvařeného manga, zeleniny a koření.
Zajímavosti o mangu
- Mangovník patří mezi zajímavé zástupce rostlinné říše. Na plantážích má kupříkladu jeden strom až 18 milionů květů. Z nich se na druhou stranu vyvine „pouze“ 900 plodů.
- Mango je dnes velmi oblíbené celosvětově. Vždyť se také jedná o jednu z nejpěstovanějších potravin. Ne náhodou tedy bývá nazýváno „králem ovoce“.
- Mango existuje v mnoha variantách. V současné době je popsáno přes 1 000 odrůd, přičemž jejich plody mají různou barvu i tvar.
- Plody mangovníku se liší také velikostí. Ty největší přitom mohou vážit až 2 kg, takže se nejedná o žádné střízlíky.
- Někdy lze narazit na informaci, že je mango zmiňováno v hinduistických spisech už z doby okolo roku 4 000 př. Kr. To je ovšem absolutní nesmysl. Hinduistické náboženství vzniklo až v 1. tisíciletí př. Kr. a navíc před šesti tisíci lety ještě neexistovalo ani písmo, a to nikde na světě.