Máte problémy s játry, anebo chcete tento důležitý orgán účinné ochránit? V tom případě byste se měli seznámit s ostropestřcem mariánským, který vám může pomoci.
Původ a rozšíření ostropestřce mariánského
Ostropestřec mariánský je člověkem využíván už přes 2 000 let, takže uplatnění nacházel už ve starověku. Jeho původní domovina se přitom nachází v evropské a asijské části Středomoří, objevil se ale i na Kanárských ostrovech, tedy u západního pobřeží Afriky. Jednoletá či dvouletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých se postupem času rozšířila i do kontinentální Evropy a na další světadíly. V současné době roste po celém světě (včetně České republiky) a na mnoha místech vzplaňuje.
Ostropestřec mariánský a léčivé účinky. Ochraňte svá játra!
V současné době jsou využívána především semena ostropestřce mariánského, v nichž se nachází silymarin, tedy účinná látka, která pomáhá proti jaterním potížím. Příznivě totiž působí při detoxikaci a regeneraci tohoto orgánu, jenž je podstatný pro celkovou detoxikaci organismu, stejně jako pro metabolismus (látkovou výměnu) a podílí se i na tvorbě hormonů. Silymarin navíc zlepšuje průběh hepatitidy, tzn. chronického zánětu jater, což platí i pro cirhózu a infekční mononukleózu. Uplatnění pak nachází i při otravách (viz níže).
Ostropestřec mariánský podporuje zdraví a ochranu jater, takže se může významně podílet na jejich správné funkčnosti, ale pomáhá také při dalších důležitých dějích v organismu. Tak například podporuje trávení a zmínit určitě musíme rovněž kladný vliv na srdce a cévy, takže pomoci může také kardiovaskulárnímu systému. Semena ostropestřce pozitivně působí i na žlučník, migrénu, závratě, astma či alergie a v neposlední řadě rovněž při depresích.
Co všechno se z ostropestřce připravuje?
Ze semen ostropestřce se v současné době připravují tablety, kapsle, tinktury či olej, u kterého byste si ovšem měli dát pozor, aby byl lisovaný za studena. V opačném případě totiž ztrácí účinné látky, a to včetně silymarinu. Olej z ostropestřce můžete kupříkladu využít při přípravě salátů, čímž se neliší od dalších rostlinných tuků. Semena, která si lze pořídit i jako taková, jsou v každém případě vhodná i k přípravě zdravého čaje, jenž bude mít mírně hořkou chuť.
Zajímavosti o ostropestřci mariánském
- Pokud ostropestřec spatříte, asi by vás nenapadlo, že jde o účinnou „léčivku“. Jedná se totiž vlastně o bodlák, který disponuje trsem bodlinatých listů.
- Na to, že se jedná o bodlák, odkazuje rodový název „ostropestřec“. Proč ale „mariánský“? Jeho listy mají bílé skvrny, které dle dřívějších názorů pocházejí z mléka panny Marie.
- V minulosti byly využívány právě listy, stejně jako kořen. Teprve v současné době nacházejí uplatnění zejména semena, jež obsahují účinný silymarin.
- Semena ostropestřce obsahují také větší množství tuků. To je sice pozitivní zpráva, na druhou stranu se díky tomu může snadno stát, že žluknou.
- Výše jsme zmínili příznivé účinky při otravách. Silymarin je totiž mj. doporučován jako účinný protijed proti falacidinu, tedy alkaloidu, jenž je mj. přítomen v muchomůrce zelené.
- Ostropestřec mariánský není někdy doporučován těhotným ženám, dětem a starším lidem. S jeho množstvím to obecně nelze přehánět a důležité je rovněž po jeho užití nekonzumovat alkohol, mléko či syntetické léky, což by nedělalo dobrotu.