Někdo si ho plete s kopretinou či sedmikráskou a není se vlastně čemu divit. Květem i barvami je těmhle rostlinám poměrně podobný. Jenomže na rozdíl od nich je heřmánek pravý bylinkou, kterou se opravdu vyplatí ve velkém sbírat a mít jí doma zásobu třeba i v sušené podobě.
Heřmánek léčí od hlavy až k patě. A to doslova. Jeho léčivé účinky, zdá se, neberou konce. Proto vřele doporučujeme vyrazit na louky, pole a meze, kde hojně roste od května až do brzkého podzimu.
Nejlepší je sice sbírat květy ihned po rozkvětu, ale pokud to nestihnete, není problém si jejich zásobu udělat i později. Pak se dají využít v čerstvé podobě na přípravu zábalů nebo čajů, stejně tak i v podobě sušené.
Pomáhá s trávicími problémy
Čaje a odvary z heřmánku jsou vynikajícím lékem při jakýchkoli problémech s trávením či zažíváním. Ať už vás trápí nadýmání, průjmy, zácpa, nebo třeba bolesti břicha a zvracení, heřmánkem se nedá nic pokazit.
Má zklidňující účinky, a proto pomáhá nejen s bolestmi tohoto typu, ale například i při bolení podbřišku, kterou znají velmi dobře ženy s problémovou menstruací. Dá se tedy říci, že jakýkoli problém v oblasti břicha a podbřišku je pro heřmánek hračkou.
Zklidňuje dýchací cesty
Pokud trpíte nachlazením nebo rýmou, čaj z heřmánku je vynikajícím pomocníkem, který zklidní podrážděné dýchací cesty a uvolní nos, velmi rychle se pak problémů zbavíte, mnohdy dokonce rychleji než s léky z lékárny.
Na škrábání v krku pomáhají odvary, které je vhodné inhalovat. Stačí heřmánek zalít vařící vodou, přidat několik lžic soli a pak výpary inhalovat několikrát denně. Ulevit by se vám mělo téměř okamžitě a již po dvou až třech dnech poznáte viditelný rozdíl.
Pokud nevíte, jak na to, stačí dát přes hrneček s odvarem trychtýř, k jehož úzké části pak přiložíte rty a budete vdechovat teplý vzduch z hrnku vycházející. Heřmánek společně se solí jsou na bolest v krku doslova divem.
Může zklidnit i bolavé zuby
Pokud vám nevyhovuje inhalace, dá se heřmánek použít také jako kloktadlo. V tomto případě pomáhá nejen s bolestmi v krku, ale také při zánětech dásní či bolavých zubech. Mnozí zubní lékaři ho po některých zákrocích doporučují.
Heřmánek pomůže od bolestí, a pokud vám například po vytržení zubu zůstala v puse malá ranka, urychlí její hojení. Stejně tak vás zbaví nepříjemných pupínků a boláků uvnitř úst.
Heřmánkové masti
Heřmánek se přidává i do mnoha kosmetických přípravků a do zdravotních mastí. Zklidní pokožku, pomáhá s její hydratací, proti vyrážce a akné. Má také protialergické účinky.
Pokud trpíte kopřivkou nebo vám po kontaktu s nějakým alergenem naskákala vyrážka, heřmánek dokáže s tímto problémem pomoci. Heřmánek je zkrátka rostlina, která dokáže pro vaše tělo udělat mnoho, a to doslova od hlavy až k patě.
Samozřejmě je ale třeba mít na paměti, že i když jde lidově takzvaně o všelék, nejedná se o náhradu za lékařskou péči a někdy je přece jen třeba vyhledat odborníka. Někdy totiž ani tahle zázračná bylina nedokáže všechno.
Zdroj: celostnimedicina.cz, mojemedicina.cz, manutea.cz
Autor: Shani Maiová