Malé bolestivé vřídky působí nenápadně a banálně. I proto máme někdy tendenci afty v puse podceňovat. Po pár dnech přebolí a zmizí, tak proč si s nimi lámat hlavu? Afty sice nejsou vážné, ale pokud se objevují často, snaží se vás tím vaše tělo upozornit, že mu něco chybí. Při opakovaně se vracejících nebo dlouho se léčících aftách v puse proto spolu s lékařem zapátrejte, jaké signály těla přehlížíte.
Afty v puse – malé, ale bolestivé
Afty jsou v podstatě malé vřídky kulatého nebo oválného tvaru o velikosti 1 až 3 milimetrů. Vyskytují se v puse na dásni, jazyku či na rtech a obtěžují zejména svou bolestivostí. Ať už se chcete napít, najíst nebo si s někým popovídat, i drobný dotek může způsobit výraznou, palčivou bolest – obzvlášť pokud aft vyrazí na „šikovném“ místě. Afty přitom nejsou ničím výjimečným, postihují zhruba čtvrtinu populace.
Tisíc a jedna příčina aft
Odhalení pravé příčiny vzniku aft v puse není jednoduché. Nejčastěji afty způsobuje nedostatek vitamínů skupiny B, železa a kyseliny listové. Objevit se mohou také v důsledku mechanického poškození kousnutím do tváře či jazyka, podrážděním od rovnátek nebo zubního kartáčku. Sliznici může narušit i pikantní nebo tuhé jídlo. Častým důvodem pro vznik aft bývá také stres, snížená imunita a u žen hormonální změny (např. v období před menstruací nebo v těhotenství). Co přesně způsobuje afty právě vám pomůže odhalit praktický lékař nebo zubař.
Léčba aft: hojivé gely i minimalizace rizikových faktorů
Na léčbu aft lze sehnat různé volně prodejné přípravky v lékárně. Pomáhají na ně gely, roztoky a vitamínové doplňky. Odstranění aft urychlí i podomácku vytvořené roztoky ze soli, jedlé sody nebo citrónové šťávy. Pokud se však chcete aft v puse zbavit trvale, minimalizujte působení rizikových faktorů a zejména vašeho hlavního spouštěče. Dbejte na zdravý životní styl a pestrou životosprávu, posilujte imunitu a snažte se vyhnout stresu. Nezapomínejte ani na důkladnou ústní hygienu a na čistění zubů si vybírejte kartáček s měkkými štětinami – snížíte tak riziko poškození ústní dutiny.
Autor: redakce