Výraz probiotika pochází z řečtiny a znamená „pro život“, což samo o sobě vypovídá o tom, že jsou pro naše tělo velmi důležitá. Jedná se o živé kultury, mikroskopických organismů, které tvoří protiklad k antibiotikům. Co přesně jejich užívání znamená pro naše tělo?
Probiotika pomáhají v našem těle s trávením a zpracováním potravy, zvyšují imunitu a celkově stabilizují tělo tak, aby pracovalo co nejlépe. Navíc zneškodňují patogenní bakterie a jsou významným zdrojem vitamínu K.
Probiotika do svého těla můžeme dostat pomocí některých jogurtů a mléčných nápojů, dají se ale koupit také v lékárně ve formě prášků. Je důležité užívat je podle návodu uvedeného na obalu. V takovém případě mohou zlepšit náš život v mnoha ohledech.
Jak mohou zlepšit naše postelové radovánky?
Možná se vám zdá divné spojení milostného života s tím, co dělají probiotika pro vaše tělo. Co má tak asi náš střevní systém společného s tím, jak si užíváme večery s partnerem? Překvapivě hodně!
Serotonin neboli hormon štěstí je z 95 % tvořen ve střevech. Aby ale střevo produkovalo potřebné množství tohoto hormonu, musí pracovat zdravě, čemuž právě probiotika pomáhají.
Bez pocitu štěstí sice je možné vést sexuální život, ale pravý požitek ze společné noci s partnerem člověk získá jenom tehdy, je-li na to emočně naladěn. A právě zde se projevuje spojení střevní mikroflóry ovlivněné probiotiky a touhy po milostném životě.
Břišní bakterie navíc pomáhají vytvářet vitamín B, který dodává našemu tělu energii. Méně energie se samozřejmě rovná také menšímu milostnému zážitku, pokud tedy vůbec k nějakému dojde.
„Pokud je náš střevní systém v nerovnováze, může také docházet k zánětům na různých místech našeho těla. Pohlavní ústrojí nevyjímaje,“ říká podle healthline.com doktor William W. Li, vědec a autor mnoha studií na téma probiotika.
Problémy řešte s lékařem
Mnohdy nemusí k zánětům citlivých míst ani dojít. Pokud člověk neustále sedí na záchodě, zvrací, má zácpu, nebo naopak průjem, také pravděpodobně nebude na milování příliš naladěn. A je jasné, co je v takovém případě problémem.
Jsou to zpravidla střeva, která špatně pracují. A může jít i o to, že nemají dostatek nápomocných probiotik. Pokud vás problémy trápí krátkodobě, poraďte se v lékárně a na doporučení užívejte probiotika po nějaký čas.
Pokud ale máte problémy už delší dobu, raději navštivte doktora. S některými obtížemi si ani probiotika neporadí a je třeba se nechat vyšetřit. Nepodceňujte své zdraví. Mít problémy s chozením na záchod rozhodně není v pořádku.
Podle doktora Williama W. Li dokonce není od věci zajít k lékaři i v případě, že se změnil váš sexuální apetit. Pokud cítíte, že najednou nemáte o milování se svým partnerem zájem, možná za to může vaše střevní mikroflóra.
Je vhodné setkání s gastroenterologem, lékařským specialistou, který vám prozradí, zda může mít změna vaši tuh něco společného s tím, jak pracují vaše střeva. Pokud nezjistí žádný problém, minimálně budete mít jistotu, že jste v pořádku.
Zdroj: healthline.com, whatsgood.vitaminshoppe.com, takecareof.com
Autor: Shani Maiová