Pokud máte doma varnou desku, pravděpodobně vám čistění nedělá problém. U elektrického sporáku je to ale trochu složitější a snad ze všeho nejhorší je sporák plynový. I jeho plotýnky se ale dají snadno a rychle vyčistit. Poradíme, jak na to.
I v dnešní době celá řada domácností používá sporáky plynové. Mají v některých ohledech při vaření výhodu a mnoho lidí se jich zkrátka odmítá vzdát. Čistit ale jejich hořáky může být na první pohled náročné.
Zatímco u běžných plotýnek jenom přejedete houbičkou po povrchu, v tomto případě je zapotřebí trochu víc. A my pro vás máme návod, jak hořáky vyčistit a na nic nezapomenout.
Bezpečí především
Plynové sporáky jsou mnohdy nebezpečnější než elektrické, protože stačí nechat je omylem zapnuté a hned může dojít ke katastrofě. Při čištění si tedy dejte dobrý pozor, abyste omylem nezavadili o nějaký knoflík, který pouští plyn.
Nechte hořáky úplně vychladnout a dobře se ujistěte, že jsou vypnuté. Teprve potom sundejte mřížky a kryty hořáků, které odneste do koupelny. Tam bude probíhat většina vaší práce.
Drhněte, drhněte a drhněte
Ideální je napustit si do vany trochu vody a v ní potom houbičkou nebo drátěnkou či nějakým kartáčem drhnout mastnotu a černé skvrny z povrchu mřížek i krytů hořáků. Samozřejmě voda by měla být vlažná a měl by v ní být přimíchaný Jar.
Pokud se vám s touto kombinací nepodaří docílit výsledku, existuje řada návodů na domácí prostředky na čištění mastných skvrn. Ten nejjednodušší obsahuje jen přísady, které máme všichni doma.
Smíchejte skleničku octa s trochou jedlé sody a přidejte jar. Měla by vzniknout pasta, kterou můžete veškeré špinavé předměty natřít. Pak nechte směs působit a po několika minutách setřete.
Výsledkem by měly být lesklé mřížky, které budou vypadat jako nové, a nikdo ani nepozná, že váš sporák je už několik let starý.
Kolem plotýnek snadno a rychle
Samozřejmě je třeba vydrhnout i zbytek sporáku. Kolem plotýnek se vám po sundání mřížek bude sporák čistit snadno, stačí nějaký běžný kuchyňský prostředek na čištění a houbička.
V místech, kam se nedostane houbička, můžete využít například starý zubní kartáček. Tím dobře vydrhnete i škvíry těsně u hořáků a váš sporák se bude blýskat jako nikdy dřív. Celkově by vám čištění nemělo zabrat mnoho času.
Samozřejmostí ale je, že čím častěji budete sporák čistit, tím méně práce budete mít s odstraněním usazené špíny. Pokud se rozhodnete mřížku sundat jednou za dva měsíce, možná vás po dlouhém drhnutí budou ruce bolet.
Když ale sporák vyčistíte každý týden a největší skvrny odstraníte po každém vaření, nebudete se muset bát, že by bylo třeba pastu z octa a jedlé sody dělat často.
Zdroj: homemadesimple.com, allrecipes.com, mashed.com
Autor: Shani Maiová