Droždí (nebo také kvasnice) jsou jednobuněčné mikroorganismy, které se používají především při kynutí těsta. Tyto kvasinky přeměňují cukry na oxid uhličitý a etanol, což právě proces kynutí umožňuje. Droždí seženete buď sušené, nebo čerstvé. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké se vyplatí kdy kupovat?
Droždí se využívá v pekařství při kynutí těsta, ale také v pivařství při fermentaci piva, při výrobě vína a k výrobě různých dochucovadel. Jak čerstvé, tak sušené droždí mají své výhody i nevýhody.
Zdravotní benefity droždí
Droždí má svou typickou chuť, která některým lidem vadí, je ale dobré se překonat a pokrmy či nápoje s ním pravidelně zařazovat do jídelníčku. Má totiž celou řadu zdravotních benefitů.
Je bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, obsahuje vysoké množství bílkovin, je také dobrým zdrojem minerálů jako železo, zinek a selen, uvádí Medical News Today.
Droždí dále obsahuje vlákninu beta-glukan, která podporuje imunitní systém a v neposlední řadě může pomáhat při únavě a stresu díky obsahu vitamínů B.
Rozdíl mezi čerstvým a sušeným
Co se týče čerstvého droždí, vždy bude mít silnější kvasící vlastnosti. Reaguje také v těstě rychleji a přináší tradičnějšíc chuť. To sušené je potom ale vhodné v případě, že potřebujete, aby těsto kynulo, nechcete ale cítit v pečivu droždí tak silně, uvádí Master Class.
Sušené droždí také můžete mít doma vždy v zásobě, takže v případě, že budou zavřené obchody, vy stále můžete péct. To čerstvé je třeba mít v lednici a vydrží asi týden.
Zdravější je vždy využívání čerstvého droždí. Pokud ale nemáte příliš rádi jeho výraznou chuť, nebo třeba potřebujete někam cestovat a mít tuto ingredienci s sebou, to sušené se vždy hodí, zakončuje Epicurious.
Zdroj: The Kitchn, Epicurious, The Spruce Eats, Master Class, Healthline, Medical News Today
Autor: Šárka Cvrkalová