Portfoliová dieta je relativně mladý nutriční koncept zaměřený na komplexní přístup ke stravování a zdravému životnímu stylu. Byla vyvinuta v 90. letech 20. století kanadskými vědci, konkrétně Davidem Jenkinsem a jeho týmem na Torontské univerzitě, píše 100 Years.
Poprvé byla tato dieta vědecky popsána v roce 1999 v odborném lékařském časopise JAMA. Jejím primárním cílem je snížení hladiny cholesterolu a podpora kardiovaskulárního zdraví. Na rozdíl od mnoha jiných diet není zaměřena pouze na hmotnostní úbytek, ale především na celkové zlepšení metabolických parametrů, vysvětluje Harvard Health.
Účinky diety
Portfoliová dieta je navržena tak, aby přirozenou cestou snižovala cholesterol. Dále také podporuje zdraví srdečně-cévního systému. V neposlední řadě pak pomáhá regulovat krevní tlak, píše Harvard Health.
Dieta klade důraz na komplexní nutriční přístup. Důležitá při této dietě je především pestrost stravy. Pokud se nastaví již v mladém věku, pomáhá člověku naučit se základy zdravého stravování, kterých se potom drží dlouhé roky, aniž by ho přemáhaly jeho chutě.
Dieta se zaměřuje především na konzumaci ořechů, luštěnin, potravin s vysokým obsahem vlákniny, fermentovaných mléčných výrobků, celozrnných obilovin a rostlinných proteinů, uvádí WebMD.
Naopak omezit byste měli veškeré nasycené tuky, průmyslově zpracované potraviny, rafinované cukry a červené maso. V menším množství si tato jídla dopřát můžete, měla by ale na jídelníčku tvořit jen minimální procento.
Negativa diety
Dieta je velmi zdravá a zdravotně nepřináší člověku žádná rizika. Problém je nicméně v tom, že její dodržování může být finančně náročné, také příprava jídel trvá obvykle déle, varuje Harvard Health.
Je důležité v oblasti jídla se vzdělávat, znát složení jednotlivých potravin a podle toho také sestavovat jídelníček, aby byl skutečně vyvážený. Ne každý jedinec navíc reaguje na všechny potraviny stejně.
Ve výsledku portfoliová dieta představuje komplexní přístup ke stravování, který klade důraz na celkové zdraví a prevenci civilizačních onemocnění. Není jen krátkodobým řešením, ale spíše dlouhodobou strategií zdravého stravování.
Zdroj: 100 Years, Healthline, Harvard Health, WebMD
Autor: Šárka Cvrkalová