Pokud se večer pořádně najíte, ráno budete mít větší hlad. Mohou za to mimo jiné hormony

Zdroj: Pixabay

Člověk by očekával, že pokud se večer pořádně nají a půjde spát s plným žaludkem, nebo si dokonce dá v noci nějakou tu nezdravou půlnoční svačinku, nebude mít ráno hlad. Opak je ale pravdou. A má to jednoduché vysvětlení.

Zamysleli jste se někdy nad tím, že pokud dlouho do noci oslavujete na nějaké párty, užíváte si chlebíčky a další pochutiny a jdete spát přejedení, máte ráno ve skutečnosti větší hlad než obvykle? Čím je to způsobeno?

Mohou za to hormony

Naše biologické vnitřní hodiny ovlivňují produkci hormonů spojených s metabolismem a chutí k jídlu. Ráno dochází ke zvýšení hladiny hormonu kortizolu, který zvyšuje chuť k jídlu, a současně klesá hladina hormonu leptinu, což je hormon sytosti, vysvětluje Healthline.

To způsobuje, že se obecně ráno cítíme hladovější. Pokud se ale během večera, nebo dokonce v noci najíme, kortizol se tím ve skutečnosti pouze zvýší.

Během spánku totiž probíhají intenzivní metabolické procesy. Tělo spotřebovává zásoby energie a ráno tak přirozeně vyžaduje její doplnění. Pokud se před spaním najíme víc, tělo během spánku pracuje intenzivněji, píše Eating Well.

Kolísání cukrů v krvi

Dalším důvodem, proč jsme ráno obvykle hladoví, ale také proč máme větší hlad v případě, že jsme v noci jedli, jsou zásoby cukru v našem těle, uvádí Live Strong.

Pokud se večer najíme hodně sacharidů nebo jídel s vysokým glykemickým indexem, dochází k rychlému vzestupu a následně rychlému poklesu hladiny cukru v krvi. To vyvolává pocit hladu a vyčerpání, se kterým se ráno probudíme.

Celkově je tedy lepší dopřát si spíše lehčí večeři, a to minimálně 2 hodiny před spánkem. V noci se pak vyhněte návštěvám lednice, protože ty jsou obecně i podle dietologů považovány za velmi nezdravé.

Zdroj: Live Strong, Eating Well, NBC News, Indian Express, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz