Šťavel kyselý: Přineste si z lesa na podzim kromě hub také tuto léčivou rostlinu

Zdroj: Pixabay

Na podzim většina z nás chodí do lesa sbírat houby. Pravděpodobně jste ale i vy narazili na rostlinu připomínající čtyřlístek, drobnou zelenou bylinku, která roste na vlhkých místech v lese téměř všude. Věděli jste, že se dá konzumovat a je ve skutečnosti velmi zdravá?

Šťavel kyselý roste po celý rok. Na jaře ho poznáte díky drobným bílým květům, na podzim potom musíte vyloženě hledat pouze jeho listy. Právě ty ale obsahují největší množství pro tělo pozitivních látek. Proč byste si z lesa kromě hub měli přinést právě také tuto rostlinu?

Zdravotní účinky šťavelu

Šťavel, kterému se někdy přezdívá také zaječí chléb, má antibakteriální vlastnosti, podporuje trávení, působí proti únavě, má močopudné účinky a velké množství vitamínu C, píše RxList.

Má kyselou chuť a jeho listy se dají jíst i čerstvé přímo tak, jak je utrhnete v lese. V menším množství se hodí do salátů a velmi často se také přidávají do polévek. Především naše babičky je považovaly za velmi zdravou bylinku, která například v houbové bramboračce nesměla chybět.

Listy se také dají usušit a později z nich můžete připravovat čaj. Ten podle serveru Nutrition Stripped pomáhá například při nachlazení, celkově ale zvyšuje imunitu a při přechodu mezi podzimem a zimou se ho vyplatí pít pravidelně.

Nepřežeňte to s ním

Ačkoli je šťavel zdravá bylina, i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Ve větším množství může někdy ve skutečnosti také ublížit, je tedy třeba myslet na to, abyste ho konzumovali s mírou, píše WebMD.

Šťavel totiž obsahuje velké množství kyseliny šťavelové, která může způsobovat pálení žáhy. Není vhodný pro lidi, kteří mají ledvinové kameny, revmatismus, nebo trpí dnou.

Těhotné a kojící ženy by měly být při konzumaci opatrné a obecně by podle Healthline neměla denní dávka šťavelu překročit více než pár lístků. Pokud tak vyrazíte do lesa na houby, rozhodně se touto rostlinkou nepřejezte, nasbírat si ji ale do zásoby je vždy dobrý nápad.

Zdroj: RxList, Healthline, WebMD, Nutrition Stripped

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz