Doby, kdy byl tuk zatracován a margarín vynášen do nebes, jsou už naštěstí pryč. V minulosti se objevovaly často názory, že tuk je pro postavu to nejhorší. Je ale pravdou, že právě tuky jsou jedním z nejdůležitějších paliv pro naše tělo a energii. Jejich skvělým zdrojem jsou oleje – tedy ty nerafinované, které jsou získány šetrným způsobem. Jaké oleje jsou nejzdravější na vaření?
Řepkový olej
O řepkovém oleji se často mluví špatně, protože je spojován se smaženými jídly. Vysoký bod zakouření a jeho neutrální chuť z něj nicméně dělá skvělý prostředek na vaření či pečení. Má neutrální chuť, proto jídlo neochutí a kuchaři ho nedoporučují k restování či do salátových dresinků.
Extra panenský olivový olej
Mnoho lidí je extra panenským olivovým olejem doslova posedlá. Kvalitní olej lisovaný za studena je nasycen nenasycenými tuky a je často doslova balzámem pro vaše chuťové pohárky. Oproti řepkovému má ale relativně nízký bod zakouření. Vaření ve vysokých teplotách může narušit jeho chuť, proto jej používejte ve studené kuchyni k dochucování pokrmů.
Čistý olivový olej
Pokud chcete smažit na olivovém oleji, měli byste používat ten čistý, rafinovaný. Má kouřový bod skoro 240 stupňů Celsia. Někdy jsou jeho příchutě upravovány, ale občasnému používání v kuchyni to nevadí. Naopak se nedoporučuje k dochucování ve studené kuchyni.
Avokádový olej
Pro spoustu lidí je to takové olejové dítě na trhu. Je nabitý zdravými nenasycenými mastnými tuky, je vhodný na srdce a má vysoký bod zakouření a neutrální chuť. Je ale o něco dražší než zpracované oleje, jako je třeba ten řepkový, ale pokud vás baví jeho široké použití, je pro vás skvělou variantou.
Rostlinný olej
Rostlinný olej je takový bratr řepkového oleje. Ve skutečnosti se ale vyrábí ze směsí různých rostlin, jako je řepka nebo sója. Je univerzální, chemicky zpracovaný, má neutrální chuť a je cenově dostupný. Ideální je ho používat na vaření nebo smažení.
Světlicový olej
Světlicový olej není tak známý, ale je to velmi všestranný olej. Obsahuje nízký obsah nasycených tuků, má neutrální chuť a vysoký bod zakouření. Ve skutečnosti má při 265 stupních Celsia nejvyšší kouřový bod ze všech olejů. Prodává se chemicky zpracovaný i za studena lisovaný jako olivový olej. Nejlepší je na smažení a vaření, nedoporučuje se do dresinků.
Arašídový olej
Arašídový olej je jedním z nejchutnějších olejů, který má příjemnou oříškovou chuť a vůni. Doporučuje se přidávat i do dezertů. Můžete jej díky vysokému stupni zakouření ale používat i na smažení. Stejně jako rostlinný či řepkový olej je chemicky zpracovaný a má nízký obsah nasycených tuků.
Sezamový olej
Další vysoce chutný olej. Stačí ho vždy jen kapka, tudíž vám vydrží opravdu dlouho. Běžně se používá v japonské nebo čínské kuchyni a je skvělou alternativou k arašídovému oleji, pokud na něj máte alergii či jej nemáte rádi. I když nemusí mít vysoký kouřový bod, je to skvělá volba, která pozvedne každé jídlo.
Lněný olej
Tento olej má několik zajímavých vlastností. Má vysoký obsah omega tři mastných kyselin, takže jej můžete používat často, pokud nekonzumujete dostatečný počet potravin s těmito látkami, jako jsou ryby. Není vhodný pro vaření, protože je velmi citlivý na teplo, proto jej používejte do salátů a uchovávejte jej na tmavém a chladném místě.
Kokosový olej
Někteří lidé si myslí, že se jedná o nejzdravější olej vůbec. Navzdory své velké popularitě ale neobsahuje tolik zdravých tuků jako jiné oleje, a navíc je i o dost dražší. Je to pevný tuk (jako třeba máslo), protože obsahuje vysoký počet nasycených tuků.
Spolu s debatou o tom, zda je zdravý, či ne, nám některé studie ukazují, že má méně škodlivých účinků na cholesterol. Nicméně je dobré jej používat spíše jinde než v kuchyni. Pokud ho ale máte rádi, používejte ho spíše do dezertů, ne na vaření.
Zdroj: Self
Autor: Tereza Šlindrová