V dnešní době se mnoho lidí snaží hledat rostlinné alternativy k živočišným produktům. Někdy je to proto, že se lidé rozhodnou žít vegansky a živočišným produktům se z mnoha důvodů vyhýbají. Jindy se snaží alespoň částečně je v jídelníčku nahradit ze zdravotních důvodů. Začít konzumovat místo kravského mléka to lněné se v mnoha ohledech vyplácí.
Lněné mléko je rostlinný nápoj vyrobený ze lněných semínek. Vyrábí se namočením lněných semínek ve vodě, jejich rozmixováním a následným přefiltrováním směsi, popisuje Well and Good.
U nás není tak běžné, sehnat se ale dá
V České republice lidé často klasické mléko nahrazují jinými alternativami. V běžných obchodech často narazíte na mléko osvesné, mandlové či kokosové. To lněné obvykle seženete na internetu, nebo ve specializovaných obchodech, píše dTest.
Cena výrobku se samozřejmě v různých obchodech liší, ale obecně bývá dražší než běžné kravské mléko. Pokud ho do svého jídelníčku chcete zařadit, můžete si také koupit lněné semínko na internetu a udělat si mléko sami doma.
Zdravotní výhody lněného mléka
Lněné mléko je pro tělo v mnoha ohledech výhodné a rozhodně se vyplatí ho do jídelníčku alespoň občas zařadit. Je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, obsahuje vlákninu, zároveň ale neobsahuje laktózu, je tedy vhodné pro osoby s laktózovou intolerancí, píše The Healthy.
Mléko má nízký obsah nasycených tuků, obsahuje lignany, které mají antioxidační vlastnosti. Může navíc pomáhat se snižováním hladiny cholesterolu. Nejvhodnějším využitím pro lněné mléko je příprava smoothie a koktejlů nebo jeho použití do müsli.
Můžete z něj ale připravit také celou řadu dezertů. Obecně funguje stejně jako klasické mléko, pro jeho originální chuť je ale vhodné si ho vychutnávat spíše samotné než v tepelně zpracované podobě, doporučuje Well and Good.
Zdroj: Well and Good, NIH, The Healthy, dTest
Autor: Šárka Cvrkalová