Někteří lidé si myslí, že olomoucké syrečky jsou tím nejvíce zapáchajícím jídlem, co mohou ochutnat. A je pravda, že právě nevoní, na druhou stranu ale skvěle chutnají. Na světě ale existuje mnoho pokrmů, které zapáchají daleko víc. A některé z nich ani chuťově nejsou příliš oblíbené.
V některých případech lidé tato „smradlavá“ jídla konzumují pro jejich zdravotní účinky. Někteří o následujících pokrmech tvrdí, že jim chutnají, mnoho lidí ale potvrdilo, že často ani chuťově nejsou pokrmy lákavé.
Surströmming
Surströmming je pokrm pocházející ze Švédska. Jedná se o fermentované sledě v konzervě. Konzumují se zejména v severních oblastech.
Pokrm je velmi slaný a jeho chuť i zápach mnoho lidí odrazují. Na druhou stranu je ale jídlo bohatým zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Kvůli soli však může způsobit zdravotní problémy, píše Britannica.
Durian
Durian je po celém světě známý jako „nejsmradlavější ovoce“. Konzumuje se především v zemích jihovýchodní Asie jako Malajsie, Indonésie a Thajsko, u nás na něj narazíte na speciálních trzích, nebo ho můžete objednat na internetu.
Durian obsahuje mnoho vitaminů, minerálů a antioxidantů. Má však vysoký obsah cukru a kalorií, píše Healthline.
Natto
Natto jsou fermentované sójové boby pocházející z Japonska. Jsou bohaté na probiotika, vitamin K2 a enzymy. Mohou pomáhat snižovat riziko srdečních chorob a osteoporózy.
Hákarl
Tento pokrm pochází z Islandu. Jde o fermentované žraločí maso, které mnoho lidí konzumuje, protože je spojeno s místními pověrami a má tělu dodat životní sílu a energii, vysvětluje Culinary Schools. Jinak je ale prý chuťově spíše negativní.
Hákarl má vysoký obsah bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Na druhou stranu ale může obsahovat potenciálně škodlivé látky kvůli procesu fermentace.
Stoletá vejce
Vejce konzervované ve směsi jílu, popela, soli a vápna. Už to samo o sobě nezní příliš lákavě. Zápach je potom dalším důvodem, proč si tohle jídlo mnoho lidí raději odpustí. Ti, kteří ho jedli, tvrdí nicméně, že chutná skvěle.
Jídlo se konzumuje především v Číně a dalších asijských zemích. Obsahuje bílkoviny a některé minerály. Má však vysoký obsah cholesterolu a sodíku.
Zdroj: Britannica, Healthline, Science Direct, Culinary Schools, Masterclass
Autor: Šárika Cvrkalová