Shiokara je tradiční japonský pokrm. Místní lidé ho milují a narazit na něj můžete v restauracích po celé zemi, cizince ale na první pohled neláká. Nevypadá totiž příliš chutně. A ve chvíli, kdy zjistíte, z čeho je pokrm připraven, pravděpodobně se vaše chuť na něj nezvýší.
Shiokara se vyrábí z různých mořských živočichů, nejčastěji kalamárů, ale může být také z makrel, krevet nebo ústřic. Ty se nakrájí na malé kousky a fermentují se v jejich vlastních vnitřnostech a soli. Proces fermentace trvá obvykle několik dní až týdnů, vysvětluje Sushi University.
Historie pokrmu
Shiokara pochází z Japonska a má dlouhou historii. Vznikla jako metoda konzervace potravin v dobách před moderními chladicími technologiemi. Tato technika umožňovala rybářům a obyvatelům pobřežních oblastí uchovávat mořské plody po delší dobu, píše Arigato Travel.
Pokrm se nejčastěji podává jako pochutina k alkoholu, jako malá odpolední svačina, nebo někdy také jako předkrm. Má výrazně slanou chuť a pro milovníky mořských plodů jde v Japonsku prý o jedno z nejlahodnějších jídel vůbec.
Pro mnoho lidí je nicméně nepříjemná konzistence pokrmu, která je slizká a připomíná želé. Fermentovaný pokrm má pro mnohé také nepříjemný zápach.
Zdravotní přínosy
Pokud patříte k lidem, kteří by chtěli pokrm ze zajímavosti ochutnat, možná vás ještě více povzbudí fakt, že má shiokara také celou řadu zdravotních benefitů.
Jedná se o bohatý zdroj proteinů obsahující omega-3 mastné kyseliny. Web Sushi University doplňuje, že jde o jídlo plné vitamínů a minerálů, zejména vitaminu B12 a železa. V neposlední řadě má díky fermentaci také probiotické vlastnosti.
Zdroj: Eat Japan, Arigato Travel, Taste Winchester History, Sushi University
Autor: Šárka Cvrkalová