Pravděpodobně téměř nikdo z nás nemůže říci, že by v životě neochutnal těstoviny. Špagety, farfalle, tortellini, lasagne, gnocchi a mnoho dalších druhů této suroviny, která se připravuje z mouky a vody, znají lidé po celém světě. Víte ale, jaký je jejich původ nebo kam až sahá jejich historie?
Dají se jíst nasladko i naslano. Můžete si je dát s omáčkou a masem, ale také s mákem a cukrem. Oblíbené jsou v i těstoviny plněné. Nejen díky tomu, že se dají jíst snad na všechny způsoby, jsou dnes těstoviny oblíbené.
Do našeho jídelníčku se pravděpodobně dostanou alespoň jednou za týden. Obvykle se jedná o klasické těstoviny z pšeničné mouky, ale dnes už se dělají také těstoviny žitné, bezlepkové z pohankové mouky, nebo dokonce těstoviny rýžové.
Předchůdce dnešních lasagní
Těstoviny jsou typické dnes již pro mnoho zemí, stále si je ale asi spojujeme především s Itálií, odkud pochází a kde také většina jejich druhů vznikla. Úplně první zmínka o těstovinách je už z 1. století našeho letopočtu.
Pochází z takzvané Apiciovy knihy, ve které jsou popsány mnohé staré italské recepty. Mimo jiné se zde píše o přípravě masa a ryb, které se nasekané prokládají sušenými plátky těsta z pšeničné mouky.
Těm se říkalo lagana, a ačkoli nešlo ještě o těstoviny ve smyslu, jak je známe dnes, byly později základem pro vznik lasagní. Až o několik století později se těstoviny začaly vyrábět zhruba v podobě, ve které je známe dnes.
Makarony pocházejí z 8. století
V osmém století došlo k invazi Arabů na Sicílii. Tehdy se poprvé objevil pojem makarony, který těstovinám toho druhu dali právě Arabové. Ve 12. století se začalo o makaronech mluvit častěji.
V záznamu, který tehdy vznikl, popisuje Guglielmo di Malavalle hostinu, na které se makarony ve velkém konzumovaly. Hovoří se v něm dokonce doslova o spojení těstovin s omáčkou ze sýra a bylin.
Špagety sušené na ulici
Pojem špagety vznikl zhruba kolem roku 1300. Oblíbenými se ale tyto dlouhé těstoviny staly až po roce 1800, kdy se běžně několik kilogramů těsta sušilo na dřevěných konstrukcích, které byly umístěny na ulicích.
Obvyklými surovinami, které se tou dobou kombinovaly s těstovinami, byly především mandle a jiné ořechy a skořice s cukrem. Bylo tedy mnohem běžnější jíst špagety nasladko.
Koncem 19. století se těstoviny konečně dočkaly spojení s rajčaty. V Evropě bylo objeveno kouzlo sladkokyselých omáček s bylinkami, které se později staly něčím, co dnes můžeme nazývat téměř národním italským jídlem.
Dnes, když se řekne slovo špagety, si každý nejspíš vybaví boloňskou omáčku, červenou barvu a mleté maso ve spojení s italskými bylinkami, před třemi stovkami let to ale byla skořice a mandle.
Historie těstovin je opravdu bohatá a málokoho by možná napadlo, že pokrm, který si dnes v různých formách užíváme poměrně často, původně sloužil pouze jako vložka mezi maso a ryby, aby nedošlo ke smíchání jejich chutí.
Zdroj: lifeinitaly.com, pbs.org, pastafidli.cz
Autor: Šárka Cvrkalová