Málokdy se stane, že člověku doma dojde sůl, ten případ ale nastat může. Anebo možná jenom potřebujete ze zdravotních důvodů přísun soli pro tělo snížit. Existuje několik cest, jak při dochucování potravin tuto ingredienci nahradit.
Pokud solíte až příliš, hrozí vám celá řada zdravotních rizik. Patří k nim vysoký krevní tlak, zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, zadržování vody v těle a tím pádem také zatížení ledvin, píše Web o zdraví.
Jak sůl v kuchyni nahradit?
Z výše zmíněných důvodů je někdy dobré přemýšlet nad náhražkami soli. Nejde to samozřejmě vždy, pokud ale máte rádi pokrmy, které mají nějakou chuť, nechcete ale solit nadměrně, vyzkoušejte následující tipy.
Použijte čerstvé nebo sušené bylinky, jako jsou bazalka, tymián, rozmarýn, nebo koření jako pepř, paprika či kurkuma. Jídlo dostane speciální chuť, zároveň ale budete vědět, že jste se vyhnuli nebezpečí, a naopak využili zdravá dochucovadla.
Svěží chuť jídlu dodají limetka a citron. Ty můžete využít do různých zeleninových salátů, kde jednoduše slanou chuť nahradíte tou kyselou. Podobně můžete sůl nahradit také zázvorem nebo chilli papričkou, radí Top Recepty.
Když nechcete měnit chuť
Sůl se dá v mnoha případech nahradit ingrediencemi, které změní chuť pokrmu. Pokud ale chcete, aby si zachoval svou slanou podstatu, i v tomto případě se najde řešení.
V první řadě můžete vyzkoušet sójové omáčky. Prodávají se i ty, které mají snížený obsah soli, překvapivě ale jídlo při jejich použití stále chutná jako při použití klasické sójovky.
Druhou možností je potom miso pasta. Ta má intenzivní chuť a neobsahuje tolik škodlivin jako samotná sůl, přesto byste s ní ale měli postupovat opatrně, rozhodně se nejedná o nejzdravější potravinu, varuje Healty Food.
Zdroj: Healty Food, Web o Zdraví, Top Recepty
Autor: Šárka Cvrkalová