Stát se to může i zkušené kuchařce. Někdy jednoduše přidáme soli do omáčky či polévky trochu víc, než jsme plánovali. Není ale obvykle třeba jídlo hned vyhazovat a dělat nové. Poradíme vám, jak přesolené pokrmy zachránit.
Sůl je dochucovadlo, bez kterého se v kuchyni neobejdeme. V nadměrném množství nicméně škodí zdraví, podle odborníků například silně zvyšuje krevní tlak. Kromě toho, pokud to s ní v jídle přeženete, nepochutnáte si.
Jak zachránit přesolené jídlo
První způsob je logický. Pokud je vaše omáčka příliš slaná, jednoduše zvyšte její množstí. Přidejte více vody, smetany a také jíšky na zahuštění. Někdy tahle snadná rada postačí k vyřešení problému, píše USA Today.
Pokud jídla nechcete dělat více, nebo jednoduše máte pokrm přesolený natolik, že by řešení nepomohlo, použít můžete ingredience, které absorbují sůl do sebe. Jedná se například o rýži, ječmen, těstoviny nebo kuskus.
Ty v omáčce či polévce krátce povařte a potom je z ní vyndejte a dejte stranou. Pokud nebylo jídlo přesolené příliš, měly by suroviny sůl vstřebat a můžete je s omáčkou konzumovat. V opačném případě je nechte sůl nasáknout a vyhoďte je, píše Southern Living.
Pomohou i brambory
Brambory jsou ingrediencí, která také může vstřebávat sůl. Pokud máte přesolenou polévku, jednoduše do ní vložte velkou rozkrojenou neuvařenou bramboru. Ta po několika minutách problém vyřeší.
V neposlední řadě pak můžete přidat do jídla nějakou kyselou složku. Obvykle jde o ocet nebo citron, které slanou chuť neutralizují. Opět ale záleží na tom, jak moc soli jste použili. Pokud je pokrm hodně přesolený, citron nepomůže.
Budete ho totiž potřebovat takové množství, že pak následně chuť pokrmu přebije kyselost. Nejideálnější tak je skutečně rýže či neuvařená brambora, dodává Food Network.
Zdroj: Master Class, Food Network, Epicurious, Southern Living, She Knows, USA Today
Autor: Šárka Cvrkalová