Pokud je konec dubna a začátek května dostatečně teplý, je to vhodné období pro vysázení rostlin do vašeho zahradního jezírka. Nejoblíbenější jsou lekníny, které pokryjí hladinu velkými zelenými listy, a po čase navíc krásně vykvetou.
Pěstování leknínů není nic těžkého. Přesto se některým majitelům jezírek nedaří dosáhnout toho, aby jejich rostliny vykvetly. Důležité je dodržovat následující kroky, které povedou k tomu, že bude vaše zahrada krásnější než jakákoli jiná.
Vhodný výběr rostliny
Záleží samozřejmě na tom, jak velké listy leknínů chcete a jakou barvu požadujete. To se dozvíte v zahradnictvích. Důležité ale je pozorovat i další podstatné faktory.
Nejspíš úplně nejdůležitější je vybírat si rostliny dobře prokořeněné. Zvedněte je z nádobky či síťky, ve které se lekníny prodávají, a zkontrolujte, zda jsou kořeny dostatečně připravené k zakořenění do hlíny.
Kořeny navíc musí být tvrdé. Doma je pak nechte nějaký čas v květináči a postupně odřezávejte jen delší rostliny, které se uchytí v hlíně na dně jezírka.
Stojatá voda a dostatek slunce
Lekníny porostou dobře pouze ve stojaté vodě. Pokud máte v jezírku vodotrysky či fontánky, není to vhodné místo pro tento typ rostlin. Ideální je jezírko s provzdušněním, ve kterém se nachází například koi kapři či jiné zahradní ryby.
Ujistěte se také, že je jezírko na místě, kam svítí alespoň šest až osm hodin denně slunce. Jedině tak bude rostlina schopná později ukázat své květy.
Zapomeňte na půdu bohatou na živiny
Lekníny je možné sázet dvěma způsoby. Tím prvním je dát je do těžkých květináčů s hlínou, ze kterých budou na dně jezírka čerpat živiny. Pokud máte zeminu přímo na dně jezírka, je možné je sázet i bez květináčů.
Ujistěte se ale, že je rostlina zasazená opravdu hluboko a že ji kořeny později udrží, až budou její listy zabírat velkou část vodní hladiny. Jinak by se totiž mohlo stát, že se rostlina utrhne.
Podstatný je také výběr hlíny pro rostliny. Rozhodně nevybírejte takovou, která je bohatá na živiny! To totiž podpoří tvorbu vodních řas, které jezírko zamoří.
Proto se zaměřte spíše na zeminu s vysokým obsahem vápníku. Ideální může být také jíl, který kromě správného poměru všech vitamínů a minerálů udrží rostliny u dna.
Pokud zvolíte lekníny plané, budou mít tendenci obsadit vám celou nádrž a pokrýt většinu vodní hladiny svými listy. Ostatní druhy leknínů se dají „zkrotit“ aby vytvořily jen několik listů. Záleží tedy na vaší preferenci, co si zvolíte.
Pokud dodržíte vše podle tohoto návodu, budete se moci v létě těšit z překrásných leknínů, které vaší zahrádce dodají na barevnosti a pro rybky vytvoří dojem jejich přirozeného prostředí.
Autor: Shani Maiová