Vatové tyčinky se nachází snad v každé domácnosti a pravděpodobně většina z nás už je alespoň párkrát v životě použila k tomu, aby se zbavila nečistot uvnitř uší. Podle odborníků je to ale chyba, která nás může dokonce stát sluch.
Do sluchovodu by se nikdy nemělo nic zasouvat. A to i přesto, že si většina lidí myslí, že právě k tomuto účelu byly vatové tyčinky vytvořeny. Pravdou ovšem je, že jsou mnohem častěji používány při líčení nebo při povrchovém čištění ucha.
Vatovými tyčinkami si člověk může vyčistit záhyby ucha, které jsou viditelné zvenku. Tím, že si strčí tyčinku do ucha, riskuje, že si maz zatlačí hlouběji do zvukovou, nebo že mu dokonce částečky z tyčinky v uchu zůstanou. To podle odborníků může vést k problémům se sluchem.
Tělo si poradí samo
V uších se tvoří takzvaný ušní maz. Většina lidí si myslí, že je důležité se ho zbavovat, aby se nám uši neucpaly. Pravda ale je, že si tělo většinou poradí samo.
Zaschlý maz nám z uší vypadává během celého života, aniž bychom si toho všimli. Některým lidem se možná stává, že najdou občas zbytky na polštáři, když se ráno probudí, většina z nás si ale neuvědomí, o co jde, a považuje to za drobečky například z jídla, nebo za jiné nečistoty.
Doktorka Deborah Lee z americké lékařské společnosti tvrdí, že u většiny lidí dochází k čištění uší přirozeně. Svíčky do ucha, speciální čističe ani vatové tyčinky podle jejích slov nejsou vhodné nástroje, které by měly uši od mazu vyčistit.
Navíc maz uši chrání. Zachytává nečistoty a prach, které se nám do ucha dostanou, a po čase sám z ucha odchází i s tímto nepořádkem.
Existují výjimky
Ne vždy si tělo poradí úplně samo. Někteří jedinci mají sluchovody úzké, nebo mají v uších příliš mnoho chlupů V takovém případě se maz nedostane ven sám od sebe a je třeba mu pomoci.
„Většina z nás po každém mytí hlavy či obličeje nevědomky smývá i ušní maz. Ti, kteří takové štěstí nemají, potřebují opravdu uši čistit manuálně,“ říká k problému Deborah Lee.
Stačí obyčejný olivový olej
Jak poznat, že vám maz z ucha nevyjde ven sám od sebe? Podle lékařů jsou prvními příznaky bolesti a píchání v uchu, může docházet i k zaléhání uší, a nakonec ke zhoršení sluchu.
Pokud patříte k jedincům, kteří těmito problémy trpí, je vhodné si sehnat kapátko a tím si každý večer do každého ucha nakapat několik kapek olivového oleje. Pokud chcete, lze také koupit v lékárně borovou vodu, která poslouží podobně.
Chvíli po nakapání oleje do ucha je vhodné ležet na boku, aby měl možnost působit. Za pár dní by vám měl starý maz z ucha sám od sebe vypadnout. Kdyby se to ale nestalo, raději navštivte odborníka.
Pokud nemáte s ušima problémy, nechte všechno na svém těle. Rozhodně neriskujte záněty a bolesti způsobené čištěním uší vatovými tyčinkami. Podle lékařů je to to nejhorší, co můžete svým uším udělat.
Autor: Shani Maiová