Mišpule obecná je strom, který se vyskytuje především v Itálii. Kvete obvykle v lednu, kolem května pak přináší plody, které můžete sehnat už v tomto období i u nás. V běžných obchodech je sice normálně nenajdete, na tržištích a internetu se ale pořídit dají.
Plody připomínají oranžové švestky. Po sběru se obvykle ukládají a nechávají se ještě několik měsíců uležet, teprve potom jsou nejideálnější ke konzumaci. Jíst se ale dají i ihned po utržení ze stromu, vysvětluje Britannica.
Zdravé ovoce
U nás není ovoce příliš běžné. I tak se nicméně vyplatí po něm zapátrat a jednou za čas si ho dopřát. Proč? Má celou řadu pozitivních zdravotních účinků.
Mišpule byla velmi ceněným ovocem už ve starověku, kdy se s ní léčila úplavice, zvracení a jiné střevní nemoci. A proti těm funguje samozřejmě i po všech těch letech. Pokud vás tak trápí bolesti břicha, toto ovoce pro vás může být ideální svačinkou.
Odvar z mišpule se pak využívá zevně na zábaly proti bolestem hrdla, doplňuje Finedining Lovers. Pokud si ovoce pořídíte domů, je třeba počítat s tím, že se při špatném skladování rychle kazí. Proto je ideální ho zpracovat například do džemu.
Mišpulový džem
Na přípravu džemu budete potřebovat 1 kilogram ovoce, 1 citron a půl kilogramu želírovacího cukru. Dále si připravte několik čistých sklenic, které ideálně předtím vyvaříte v horké vodě, aby byly skutečně vhodné pro zavařování.
Mišpule oloupejte a vypeckujte. Pokrájejte je na malé kousky, dejte do hrnce a zalijte vodou. Vařte je asi hodinu. Následně slijte vodu, přidejte šťávu z citronu a cukr.
Celou směs potom naplňte ještě horkou do skleniček. Zavřete je a postavte dnem vzhůru, měly by se samy zatáhnout a není třeba je zavařovat. Spotřebovat džem byste pak měli zhruba do měsíce. Pokud ale chcete, aby vám déle vydržel, zavařte ho ještě v troubě.
Zdroj: Britannica, Finedining Lovers, Delishably
Autor: Šárka Cvrkalová