V Kanadě je želé z losího nosu považováno za lahůdku. Pro cizince může znít pokrm velmi zvláštně a mnoho z nás by se mu pravděpodobně raději vyhnulo. Ve skutečnosti jde ale o velmi oblíbené jídlo.
Používání nesvalnatých částí masa zvířat je podle serveru Travel Food Atlas staré jako vynález samotného vaření. Dříve zahrnovalo především vnitřnosti, jako jsou játra, srdce či ledviny. V posledních letech se ale především v některých zemích rozvinula také konzumace částí hlav zvířat.
Losí maso
Želé z losího nosu je pokrmem, který kombinuje klasické maso s měkkými tkáněmi z obličejové části zvířete. Díky tomu vzniká rosolovitý produkt podobný tlačence, který je zároveň sytý a plný pro tělo prospěšných látek, popisuje KR News.
Losí maso je především v Kanadě velmi oblíbeným, a to nejen pro jeho chuť. Nejedná se zde o ohrožený druh zvířete, mnozí proto argumentují tím, že nehrozí jeho vyhynutí, a jeho konzumace je tak naprosto v pořádku.
Želé z losího nosu
Příprava želé není nijak složitá. Používá se při ní mimo jiné hodně koření, jídlo má tak svou specifickou chuť. Pokud se dokážete přenést přes skutečnost, že jde o pokrm z losího nosu, rozhodně si nenechte uniknout příležitost pochoutku ochutnat, pokud budete mít šanci.
Losí čelist se nejprve vaří 45 minut ve vodě. Poté se očistí, dá se do čisté vody a povaří společně s česnekem, cibulí, octem, černým pepřem a bobkovým listem.
Po dvou hodinách vaření se obere z čelisti maso. Nachází se na ní jednak tuhé maso, jednak také rosolovitá část z nosu losa. Obě masa se pokrájí na kousky, zalijí vývarem smíchaným s želatinou a směs se nechá přes noc zatuhnout ve formě.
Druhý den už potom jen zbývá nakrájet ho na plátky. Podává se podobně jako tlačenka s hořčicí, cibulí, s octem a opečeným chlebem. Ten můžete pro dochucení ještě potřít česnekovým máslem.
Zdroj: Atlas Obscura, Taste Atlas, Travel Food Atlas, CBC, KR News
Autor: Šárka Cvrkalová