Ortorexie ukazuje, že i zdánlivě neškodná snaha o zdravé stravování se může vymknout kontrole a ubližuje dotyčnému podobně jako poruchy příjmu potravy. Stejně jako s nimi ale lze s ortorexií bojovat.
Ortorexie je porucha projevující se posedlostí zdravým jídlem. Tento termín, který spojuje řecké slovo „ortho“ (správný) s „orexis“ (chuť), podle WebMD poprvé zavedl americký lékař Steven Bratman v roce 1996.
Osoba trpící ortorexií se v nadměrné míře soustředí na kvalitu jídla, nikoli na jeho množství. Člověk trpící ortorexií se může zpočátku pouze zdravě stravovat, později však začne odmítat celé skupiny potravin, jako jsou mléčné výrobky nebo obiloviny, a následně se může vyhýbat i potravinám s umělými přísadami, potravinám ošetřenými pesticidy nebo s určitými složkami (např. tuk, cukr nebo sůl).
Ačkoli nejde o oficiálně uznávanou diagnózu, ortorexie představuje vážný zdravotní problém podobně jako poruchy příjmu potravy.
Příznaky ortorexie
Příznaky ortorexie přesahují pouhý zájem o zdravé stravování. U osoby s ortorexií se podle informací na webu Eating Disorders může vyskytovat silná úzkost z výběru potravin, zejména v souvislosti s tím, že jejich strava nesplňuje jejich osobní vysoké standardy, sociální izolace, protože se dotyčný straní lidí, kteří se neshodují s jeho přísným stravovacím režimem, pocity viny v případě „přešlapů“, zvýšené sebevědomí při konzumaci „zdravých“ potravin, výkyvy nálad, úzkost a deprese.
Příčiny ortorexie
Mezi faktory, které mohou ortorexii spustit, patří rodinná anamnéza poruch příjmu potravy, perfekcionismus, nespokojenost s vlastním tělem nebo tlak společnosti propagující ideál zdravého jídla.
Léčba ortorexie
Zdravotní následky ortorexie mohou být stejně závažné jako u jiných poruch příjmu potravy. Prvním krokem k překonání ortorexie je uvědomění si problému. Dotyčné osoby si totiž často myslí, že jejich chování zdraví prospívá, nikoliv škodí, podotýká Healthline.
Jakmile si jedinec problém přizná, měl by vyhledat pomoc odborníků, lékaře, psychologa a registrovaného dietologa. Cílem terapie je zmírnit úzkost spojenou s „nezdravým“ jídlem a osvojit si zdravější stravovací návyky.
Zdroj: WebMD, Eating Disorders, Healthline
Autor: Dominika Jandorová