V Poslku se Velikonoce slaví trochu odlišně od těch našich. Není se tedy čemu divit, že i pokrmy se zde podávají jiné. Jedním z jídel, které obvykle nesmí na svátečním stole chybět, jsou tradiční pirožky, kterým se v zemi říká pierogi.
Pierogi se dělají během celého roku. Jde o nejtradičnější jídlo, které vám nabídne kterákoli hospodyňka. Během Velikonoc se ale připravují ve velkém.
Poláci mají zvyk na Bílou sobotu navštívit kostel, kde si nechají posvětit košík s jídlem. To potom konzumují během následujícího dne. A mezi posvěceným jídlem často bývají právě pirožky.
Slané pirožky
Na přípravu pokrmu budete potřebovat 500 gramů hladké mouky, 300 mililitrů vody, lžíci slunečnicového oleje, půl lžičky soli a mouku na podsypání.
Na náplň si potom připravte 50 gramů másla, 2 větší cibule, 400 gramů brambor, 250 gramů polotučného tvarohu, sůl, pepř a 100 gramů slaniny.
Jak na přípravu jídla
Z mouky, vroucí vody, oleje a soli vypracujte těsto. Mělo by být hladké a nelepivé. Potom ho nechte půl hodiny odpočívat v chladu. V osolené vodě mezitím uvařte pokrájené brambory.
Na másle osmahněte pokrájenou cibuli a slaninu. Brambory rozšťouchejte, smíchejte s cibulí a tvarohem a dochuťte solí a pepřem. Poté na pomoučněné ploše vyválejte těsto a tvořte z něj kolečka, která budete plnit směsí.
Přehněte je vždy napůl, čímž vám vzniknou uzavřené taštičky. Následně je vařte v osolené vodě asi 3 minuty. Podávají se pak s opečenou cibulkou a slaninou, přidat ale můžete třeba i kysané zelí.
Zdroj: Hungry Forever, Eat Polska, Folk Ways, Culture, Trafalgar, OnlyU
Autor: Šárka Cvrkalová