Carpaccio je celosvětově známý pokrm, který má své milovníky i odpůrce. Jedná se jednoduše řečeno o syrové hovězí maso nakrájené na tenké plátky a upravené na různé způsoby. Vzniklo jako pokrm pro nemocnou hraběnku a název mu dal italský malíř Vittore Carpaccio, který používal na plátně stejné barvy, jaké měl pokrm.
Postupem času se název carpaccio ustálil pro jakékoliv syrové maso nakrájené na tenké plátky, a jak uvádí The Spruce, může carpaccio obsahovat jakékoli syrové maso nebo ryby, které jsou bezpečné pro lidskou spotřebu.
V původním receptu na carpaccio byla ale použita hovězí svíčková, která má být čistá a bez kůže nebo pojivové tkáně.
Kdo dal pokrmu název?
Říká se, že carpaccio vynalezl v roce 1950 Giuseppe Cipriani, zakladatel Harry’s Baru v Benátkách, pro svou věrnou zákaznici hraběnku Amalii Nani Mocenigo.
Té prý byla lékařem nařízena přísná dieta založená na syrovém mase. Cipriani jí chtěl tuto dietu zpříjemnit a předložil jí na plátky nakrájenou svíčkovou vylepšenou hořčicí a worcesterskou omáčkou.
V těch samých dnech vystavoval v Benátkách italský malíř Vittore Carpaccio, který pro své nové obrazy použil hlavně červenou a žlutou barvu.
A protože stejné barvy měl i pokrm servírovaný hraběnce, nazval jej Cipriani právě po něm, čímž vznikl dodnes používaný název carpaccio.
Mimochodem server Tasting Table připomíná, že Harry’s Bar byl velmi proslulý a mezi jeho stálé hosty patřili například Ernest Hemingway, Gary Cooper, Joe di Maggio a Truman Capote.
Bar nyní patří mezi národní památky Itálie.
Pokrm může být nebezpečný
Carpaccio, jak již bylo zmíněno, může být podáváno v mnoha masových variacích. A stejně tak má tento pokrm mnoho možností dochucení.
Základem jsou plátky masa doplněné o rukolu a parmazán. Fine Dining Lovers však dodává, že existují i variace obsahující dijonskou hořčici, quinou, parmezán a několik druhů zeleniny.
Mnoho lidí má z carpaccia obavu právě kvůli syrovému masu. Je tato obava oprávněná? V některých případech prý ano.
„Pochoutky ze syrového masa, jako je tatarský biftek nebo hovězí carpaccio, nejsou považovány za bezpečné, zejména pro lidi, kteří jsou vystaveni vyššímu riziku otravy jídlem,“ cituje server All Recipes Akademii výživy a dietetiky.
Mezi tyto rizikové osoby patří těhotné ženy, děti, starší dospělí a lidé s oslabeným imunitním systémem.
Domácí carpaccio
Pokud si chcete dopřát pravé carpaccio, vyzkoušejte následující recept podle serveru Italy 4 Me.
Budete potřebovat 400 g hovězí svíčkové, 100 g parmazánu, 100 g rukoly, 100 ml olivového oleje, 70 g citronové šťávy, černý pepř a sůl.
Nejdříve si připravte omáčku z citronové šťávy, oleje, soli a pepře. Šlehejte, dokud nebudete mít hladkou emulzi.
Poté na talíř rovnoměrně rozložte rukolu, na ni položte tence nakrájené plátky hovězího, posypte nastrouhaným parmazánem a pokapejte omáčkou.
Následně talíř vložte alespoň na 10 minut do ledničky, aby maso absorbovalo chutě. Navrch dejte ještě plátek citronu, aby si každý mohl carpaccio dle chuti dochutit.
Zdroje: The Spruce, Tasting Table, Fine Dining Lovers, All Recipes, Italy 4 Me
Autor: Soňa Jiroutová