Bujon v kostkách je potravina, kterou máme doma všichni. Používá se především do polévek, někdy se ale také přidává do omáček a dalších pokrmů. Jde v podstatě o rychlejší způsob, jak jídlům dodat chuť, které byste jinak docílili s pomocí dlouho taženého vývaru.
Bujonové kostky, nebo také masox, usnadňují práci a v kuchyni šetří čas. Kdy ale vznikly a co všechno obsahují? Ty kupované nejsou příliš zdravé, můžete si ale vytvořit vlastní doma.
Přenosná polévka
Jídlu se kdysi říkalo přenosná polévka. A to proto, že přesně o to v podstatě šlo. Bujon člověk jednoduše hodil do vody a připravil kdykoli a kdekoli rychlý a silný vývar.
Sušené maso, sůl a koření do kostek lisovali už domorodí Američané. Bujon jako takový ale vznikl až v roce 1908, kdy se poprvé objevil komercializován na americkém trhu, píše Taste. Tehdy se víceméně ustálilo složení bujonu.
Domácí bujon
Kupovaný bujon je sice velkým pomocníkem v domácnosti, kromě usnadnění práce na něm ale není nic dobrého, uvádí dTest. Je totiž plný konzervantů.
Vyplatí se vám připravit si bujon doma. Máte totiž tím pádem vždy po ruce kostku, která vám zrychlí přípravu jídla, zároveň ale víte, co obsahuje.
Na domácí bujon budete potřebovat bramboru, 2 mrkve, půl cibule, cuketu, 2 stonky řapíkatého celeru, 100 gramů soli a lžíci olivového oleje. Zeleninu pokrájejte na malé kousky a smažte ji 10 minut na oleji.
Přidejte sůl a pokračujte v přípravě dalších 5 minut. Poté vše přeneste do mixéru a rozmixujete dohladka. Kašovitou směs dejte do tvořítek na led, nechte vychladnout a následně dejte do mrazáku.
Tam pro bujon můžete sáhnout kdykoli, když budete připravovat domácí vývar a nebude se vám chtít jej táhnout několik hodin. Stejným způsobem připravíte i bujon z masa. To sušené přidáte k zelenině a promixujete společně s ní.
Zdroj: Serious Eats, Taste, The Spuce Eats, Food History, dTest
Autor :Šárka Cvrkalová