Studie přinesla naději v léčbě onemocnění, které dětem brání v jídle. Příčinou zánětu jícnu může být druh bílkoviny

Zdroj: Shutterstock

Eozinofilní ezofagitida neboli zánět jícnu dokáže dětem i dospělým značně znepříjemnit stravování. Oteklý jícen ztěžuje polykání a může vyvolávat zvracení a další příznaky. Nový výzkum však přináší výsledky, které by mohly pomoci v boji s touto nemocí.  

Eozinofilní ezofagitida (EoE) je chronické alergické onemocnění, které se vyskytuje převážně u dětí, ale může postihnout i dospělé. EoE způsobuje zánět a poškození jícnu. Často je vyvolána potravinovými alergiemi a může výrazně ovlivnit schopnost dítěte jíst, a to jak fyzicky v důsledku otoku jícnu, tak psychicky – dítě si může jídlo spojovat s nepříjemnými pocity.

Příznaky a diagnostika

Příznaky eozinofilní ezofagitidy se mohou u jednotlivých dětí značně lišit. Běžně se u dětí vyskytuje zánět a otok jícnu, což vede k nepříjemným pocitům při jídle. Mezi příznaky patří potíže s polykáním, uvíznutí jídla v krku, bolest na hrudi, zvracení, špatné přibývání na váze a odmítání potravy.

Mnohé z těchto příznaků se mohou překrývat s jinými onemocněními, jako je například refluxní choroba jícnu. Eozinofilní ezofagitida se sice nejčastěji vyskytuje u dětí s jinými alergickými onemocněními (jako je astma, ekzém a klasické potravinové alergie), ale může se objevit i u zdravých dětí a dospělých. Diagnostika obvykle zahrnuje horní endoskopii a biopsii ke zjištění přítomnosti eozinofilů (typ zánětlivých buněk) v jícnu.

Současná léčba

Léčba eozinofilní ezofagitidy se zaměřuje na zvládání příznaků a prevenci dalšího poškození jícnu a zahrnuje většinou úpravu stravy a léky. Pacienti se buďto vyhýbají pouze specifickým alergenům nebo dodržují přísnou elementární dietu sestávající výhradně z přípravku z aminokyselin, tuků, cukrů, vitaminů a minerálních látek.

Naděje v novém výzkumu

Studie publikovaná v časopise Communications Biology upozorňuje na nový způsob léčby přetrvávajících zánětlivých stavů.

Vědci ve své studii zjistili, že EoE lze přičíst interleukinu-18 (IL-18), bílkovině, která hraje roli ve vrozené imunitní odpovědi a při nadměrné produkci může vést k zánětu. Když je tělo vystaveno potravinovému alergenu, spustí se dráha odpovědná za řízení vrozeného imunitního systému, což vede k uvolňování prozánětlivých proteinů, jako je IL-18. Ten následně vyvolává vznik eozinofilů, které poškozují jícen.

Výzkum odhalil, že účinné blokování dráhy NLRP3 spolu s uvolňováním IL-18 zabraňuje vzniku EoE. Jako účinný se ukázal lék VX-765, který snižuje produkci škodlivých eozinofilů. Tato zjištění otevírají dveře dalším klinickým zkouškám, které mají posoudit účinnost a bezpečnost léku u lidí, a slibují významný dopad na léčbu EoE.

Zdroj: Boston Children’s Hospital, Mayo Clinic, Medical News Today, Chandra Sekhar Yadavalli, Allergen-induced NLRP3/caspase1/IL-18 signaling initiate eosinophilic esophagitis and respective inhibitors protect disease pathogenesis, 2023

Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz